29.4%
100.0%
39.1%
42.1%

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, με τρομερή εξέλιξη και συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα οι L.F.C. κατάφεραν να μείνουν ψύχραιμοι στα σημεία που έπρεπε και να φύγουν με το πρώτο τους ροζ φύλλο στη λίγκα με σκορ 57-62 κόντρα στους Hema. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νικηταΐδης με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Καραμπάς, Δημητρίου και Νικηταΐδης έβαλαν από ένα καλάθι και έδωσαν προβάδισμα στους L.F.C. με 0-6, 2-6 με καλάθι του Δευτεραίου, 2-8 ο Νικηταΐδης, 7-8 με ένα τρίποντο του Μπιρζαμάνη και ένα καλάθι του Δευτεραίου ξανά, 7-13 με τον ίδιο τρόπο οι Χαλκής και Καραμπάς, 9-13 ο Κωνσταντιλιέρης, 9-15 με σουτ μέσης απόστασης από τον Χαλκή, 11-15 με δύο βολές του Μπιρζαμάνη, 11-18 με τρίποντο του Κρητικού, 12-18 με μια βολή του Κωνσταντιλιέρη, 12-20 με τους Κρητικό και Χαλκή να βάζουν από ένα καλάθι ο καθένας, 17-22 με 5-0 σερί οι Πέτρου και Δευτεραίος και τρίποντο ξανά από τον Νικηταΐδη για το τελικό 17-25 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Κρητικός και Νικηταΐδης έβαλαν από ένα τρίποντο για το 17-31, οι Πέτρου και Μπιρζαμάνης μείωσαν με ένα καλάθι ο καθένας σε 21-31, 21-33 ο Αγγελόπουλος, 23-33 με δύο βολές του Μπιρζαμάνη, 23-35 με ένα δύσκολο σουτ του Δημητρίου, 29-35 με 6-0 σερί οι Δευτεραίος, Κωνσταντιλιέρης και Μπιρζαμάνης, 29-37 με καλάθι του Χαλκή και απάντηση του Δευτεραίου με σουτ λίγο μέσα από τα 6,75 για το τελικό 31-37 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Μπιρζαμάνης μείωσε σε 33-37, ο Νικηταΐδης απάντησε για το 33-39, 35-39 ο Δευτεραίος, 35-41 με απάντηση του Χαλκή, 40-41 με ένα καλάθι του Μπιρζαμάνη και ένα τρίποντο του Πέτρου, 40-43 με σουτ μέσης απόστασης από τον Καραμπά, 44-43 και προβάδισμα για τους Hema με δύο καλάθια του Μπιρζαμάνη, 44-45 ξανά με καλάθι του Καραμπά και νέο καλάθι του Μπιρζαμάνη για το τελικό 46-45 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Νικηταΐδης έβαλε τρίποντο για το 46-48, ο Μαρούλης ισοφάρισε σε 48-48, 48-50 με καλάθι και πάλι από τον Νικηταΐδη, 49-50 με μια βολή του Κωνσταντιλιέρη, 49-53με τρίποντο του Κρητικού, 54-53 και νέο +1 οι Hema με 5 συνεχόμενους πόντους του Δευτεραίου και 54-55 ξανά ο πολύ ψύχραιμος Καραμπάς για να βάλει μπροστά τους L.F.C.. Στη συνέχεια ο Κρητικός πρόσθεσε ένα τρίποντο στην ομάδα τους με 1.10 για λήξη και έγραψε το 54-58. Στη συνέχεια οι Hema αστόχησαν στην επίθεση τους και ο Νικηταΐδης πήγε για βολές και έγραψε και τις δύο για να κάνει το 54-60 με 36″ να μένουν. Στη συνέχεια ο Πέτρου έβαλε ένα γρήγορο τρίποντο με 30″ να μένουν, ο Καραμπάς όμως ήταν και πάλι εκεί, έβαλε νέο καλάθι 13″ πριν το τέλος και έγραψε το τελικό 57-62 του παιχνιδιού, με την ομάδα των L.F.C. να παίρνει έτσι την πρώτη της νίκη στη λίγκα.

Για τους L.F.C., πέρα από τον Νικηταΐδη, σε μεγάλη βραδιά βρέθηκαν και οι Κρητικός με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και Χαλκής με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Hema ξεχώρισε ο Δευτεραίος με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες, με τον Μπιρζαμάνη να ακολουθεί σε efficiency με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.