25.0%
52.6%
35.1%
34.8%

Σε ένα αρκετά ενδιαφέρον ματς, τα Χώματα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, ισοφαρίζοντας παράλληλα τη σειρά στο 1-1 και πλέον θα χρειαστεί και 3ο παιχνίδι για να μάθουμε την ομάδα που θα πάρει το εισιτήριο για το Final 4. Τα Χώματα μπήκαν πολύ καλά στο ματς, όμως οι Smurfs έβρισαν λύσεις με σουτ κυρίως πίσω από το τρίποντο, πράγμα που δεν κατάφεραν να βρουν στο 2ο μισό της αναμέτρησης. Τα Χώματα έχτισαν διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, με τους Smurfs να μην καταφέρνουν να μειώσουν και έτσι γνώρισαν την ήττα με 51-60.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Καλαντζάκη και Σιγάλα να ανοίγουν το σκορ με 2 συνεχόμενα δίποντα, όμως τα Χώματα θα τρέξουν ένα σερί 0-12 και θα πάρουν το προβάδισμα και μία διαφορά 8 πόντων για το 4-12. Εκεί, ο Καλαντζάκης με τρίποντο από τη γωνία θα μειώσει σε 7-12, ενώ ο Κοντομίχος και ο Μπίλιας θα ανεβάσουν την διαφορά στους 10 για το 7-17. Ο Ρισβάς με 6 συνεχόμενους πόντους θα μειώσει σε 13-17, με το πρώτο δεκάλεπτο να σφραγίζει ο Δημητριάδης έπειτα από τρίποντο για το 13-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Hotzone Smurfs θα ροκανίσουν τη διαφορά με 2 συνεχόμενα τρίποντα των Παϊκόπουλο και Καλαντζάκη για το 19-20, ο Μπίλιας με γκολ-φάουλ θα κάνει το 19-23, ενώ ο Σιγάλας αυτή τη φορά με δικό του τρίποντο θα μειώσει ξανά στον πόντο για το 22-23. Εκεί, ο Κοντομίχος με σουτ 3 πόντων θα διαμορφώσει το 22-26, ενώ ο Παϊκόπουλος με βολή και τρίποντο αλλά και ο Σιγάλας με δικό του τρίποντο θα καταφέρουν να δώσουν το προβάδισμα στους Smurfs για το 29-26. Τα Χώματα, χωρίς να χάσουν χρόνο θα χτίσουν ένα σερί 0-8 και θα πάρουν ξανά τα ηνία στο σκορ για το 29-34, σκορ το οποίο θα κλείσει το ημίχρονο, με τα Χώματα να προηγούνται για 5 πόντους.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Λαζόγκας θα μειώσει με τρίποντο σε 32-34, όμως τα Χώματα με 7 συνεχόμενους πόντους θα καταφέρουν να ανοίξουν τη διαφορά στους 9 για το 32-41. Στη συνέχεια, οι Hotzone Smurfs θα απαντήσουν με τρίποντο από τον Κάτρη ο οποίος θα μειώσει σε 35-41, ο Μπίλιας με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 35-43 και ο Παϊκόπουλος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 37-43. Εκεί, ο Δημητριάδης θα ευστοχήσει ξανά σε τρίποντο για το 37-46, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με βολή ο Καραθανάσης, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 10 για το 37-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ρισβάς με δίποντο θα κάνει το 39-47, ο Κοντομίχος και ο Μπίλιας με 2 σερί τρίποντα θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 14 για το 39-53, ενώ ο Κάτρης με δικό του τρίποντο θα απαντήσει, μειώνοντας σε 42-53. Στη συνέχεια, ο Μπενής με δίποντο θα κάνει το 42-55, οι Smurfs θα μειώσουν σε 47-56 με ένα σερί 5-1 και ο Δαμανάκης με βολή θα κάνει το 47-57. Με βολή θα απαντήσει και ο Παϊκόπουλος για το 48-57, ενώ ο Δαμανάκης με βολή και δίποντο θα κάνει το 48-60. Το ματς θα σφραγίσει ο Λαζόγκας με τρίποντο για το τελικό 51-60.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Κοντομίχος ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 29 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μπίλιας και Δημητριάδης, ενώ από τους Hotzone Smurfs ξεχώρισαν οι Καλαντζάκης και Λάτσης.