0%
0%
0%
0%

Οι HPV μπήκαν με νίκη στο Championship κερδίζοντας τους Μπίρι Μπίρι με 28-30 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ.

Το ματς ξεκίνησε με 8-0 για τους Μπίρι Μπίρι στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Πρατικακη και τον Χαραλαμπόπουλο να σκοράρει. Ο Σπυρόπουλος μείωσε στη 2η περίοδο σε 8-2, με τον Μανιατη να απαντά για το 11-2. Μετά το 11-4 του Σπυρόπουλου, ο Μανιατης ήταν που έφερε τους Μπίρι Μπίρι στο 13-4, για να κλείσει το ημίχρονο από Σπυρόπουλο και Μαυροπουλο στο 13-9. Στην επανάληψη ο Χπυρόπουλος μείωσε σε 13-11, με τον Πρατικακη να απαντά για το 15-11. Ο Σπυρόπουλος έφερε το ματς στο 15-13, με τον Μανιατη να φέρνει την ομάδα του ως και το 21-13. Ο Σπυρόπουλος έκλεισε την 3η περίοδο στο 21-19 και στο 4ο δεκάλεπτο συνέχισε για να φτάσει το σερί των HPV στο 0-12 για το 21-25. Το σερί διέκοψε ο Πρατικακης για το 23-25 με βολές, για να απαντήσει ο Σταυρου για το 23-28. Ο Κουρουλης ήταν που κατάφερε με 5 μαζεμένους πόντους να ισοφαρίσει σε 28-28, αλλά ο Στυλιαδης είχε τον τελευταίο λόγο στο ματς, σκόραρε για το 28-30 και τη νίκη των HPV.

Τα λάθη ήταν 8-11 στο ματς, τα κλεψίματα 6-6 και οι ασίστ 4-6. Στα ριμπάουντ οι HPV είχαν τον πρώτο λόγο, 30-32 με 7-11 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 0/7 τρίποντα και τους Μπίρι Μπίρι 2/15. Στα δίποντα οι Μπίρι Μπίρι είχαν 26% και οι HPV 32%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Πρατικακης είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μανιατης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ.