0%
0%
0%
0%

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 54-58 τους HPV για να ανέβουν στο 3-2 και να βρίσκονται στην 5η θέση του ομίλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Κατσαμπανη, για να απαντήσει ο Σπυρόπουλος. Με τον Αϊβαλιωτη οι Athens Supergrungers έφτασαν στο 3-5, για να σκοράρει ο Σπυρόπουλος ξανά για το 6-5. Ο Κουρτης έφερε την ομάδα του στο 6-10, με τον Μαυροπουλο να ισοφαρίζει σε 10-10, αλλά τον Κουρτη και τον Τζολακη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 10-14. Στη 2η περίοδο ο Αϊβαλιώτης σκόραρε για το 10-16, με τον Σιουτη να απαντά αλλά τον Κουρτη να φέρνει την ομάδα του στο 12-19. Ο Αϊβαλιωτης έγραψε το 14-21, με τον Μαυροπουλο να σκοράρει για το 18-21 και τον Σταμου να φέρνει το ματς στο 20-23 για να ισοφαρίσει σε 24-24 ο Σπυρόπουλος λίγο πριν το ημίχρονο. Με τον Κατσαμπανη στις αρχές της επανάληψης οι Athens Supergrungers έφτασαν στο 24-29 για να σκοράρουν ο Κουρτης με τον Μπογιατζη για το 26-34. Ο Μαυροπουλος απάντησε και με τον Στυλιαδη ισοφάρισαν το ματς σε 34-34 για να πετύχει το ίδιο ο Σπυρόπουλος αμέσως μετά. Ο Αϊβαλιωτης έγραψε το 36-38, με τον Στυλιαδη να φέρνει μπροστά την ομάδα του και τον Σταμου να γράφει το 42-38. Ο Κουρτης έκλεισε την 3η περίοδο στο 42-40, με τον Σπυρόπουλο να σκοράρει για το 44-40 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο ίδιος με τον Πετριχουνακο έφεραν το ματς στο 48-42, με τους Athens Supergrungers να απαντούν με 0-11 σερί από τον Αϊβαλιωτη και τον Κουρτη ως το 48-53. Το σερί διέκοψε ο Σταμου με μια βολή, για να ισοφαρίσει σε 54-54 ο Σπυρόπουλος. Στα 45 δευτερόλεπτα ο Κουρτης με βολές έγραψε το 54-56, για να γράψει 1/2 ο Τζολακης στα 20 δευτερόλεπτα για το 54-57 και να τον μιμηθεί ο Κουρτης στην εκπνοή για το τελικό 54-58.

Τα λάθη ήταν 8-11 στο ματς, τα κλεψίματα 6-6 και οι ασίστ 7-7. Στα ριμπάουντ οι Athens Supergrungers είχαν τον έλεγχο, 41-57 με 13-24 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 5/16 τρίποντα και τους HPV 2/19. Στα δίποντα οι HPV είχαν 41% και οι Athens Supergrungers 23%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Κουρτης είχε 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αϊβαλιωτης 15 πόντους, 21 ριμπάουντ, ο Κατσαμπανης 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 τάπες. Για τους HPV ο Σπυρόπουλος είχε 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαυροπουλος 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Στυλιαδης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Σταμου 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες.