18.2%
48.1%
28.6%
20.8%

Σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο νικητές ήταν οι Han Yolo εναντίον των HPV με 51-52. MVP του αγώνα ήταν ο Αριστείδης Μακριδάκης με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Το πρώτο δεκάλεπτο του ματς ήταν αρκετά κακό και για τις δύο ομάδες. Με δυσκολία έβαζαν καλάθι, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι αρκετά χαμηλό. Ο Μακριδάκης άνοιξε λογαριασμό στο ματς με ένα τρίποντο (0-3), για να έρθει απάντηση από τον Σταύρου που μείωσε σε 2-3. Ένα 0-5 από Γουλιέλμο και Μακριδάκη έγραψε το 2-8 στο σκορ, όμως η απάντηση ήταν άμεση από τους Ζέρβα και Στάμου που μειωσαν σε 6-8. Το τελικό 6-10 της περιόδου το έγραψε ο Μακριδάκης.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός ανέβηκε ελάχιστα από τους HPV όμως οι Han Yolo μπόρεσαν να διατηρήσουν αυτή τη μικρή διαφορά που είχαν χτίσει. Ο Μακριδάκης σημείωσε το 6-13, όμως οι HPV έριξαν πάλι στους 3 με ένα καλάθι από τον Ναούμη και ένα από τον Σπυρόπουλο(10-13). Ο Γουλιέλμος έγραψε το 10-15, όμως και πάλι είχαν απάντηση οι HPV, με τον Ντόλιο αυτή τη φορά, και μειωσαν σε 12-15. Ο Μακριδάκης συνέχισε το βιολί του. Έβαλε ακόμη ένα τρίποντο και σημείωσε το 12-18 όμως και πάλι ο Ντολιος θα μειώσει με ένα διποντο σε 14-18. Ένα 0-3 των Yolo έγραψε το 14-21, όμως ο Ζερβας έβαλε ένα διποντο και έριξε ξανά στις δύο κατοχές το ματς σημειώνοντας παράλληλα το τελικό 16-21 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Han Yolo ανέβασαν τα ποσοστά ευστοχιας τους, ενώ κράτησαν τον ρυθμό στην άμυνα τους και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανέβει αρκετά η διαφορά. Κοτρώνης και Γουλιέλμος έκαναν ένα 0-4 και έγραψαν το 16-25. Ο Σταύρου έβαλε ένα τρίποντο και έγραψε το 19-25., όμως ο Γουλιέλμος ανέβασε άμεσα τη διαφορά στους 8 με το 19-27. Ο Σταμου έγραψε το 21-27, όμως και πάλι ο Γουλιέλμος έβαλε ένα διποντο και έγραψε το 21-29. Ο Στάμου με μια βολή σημείωσε το 22-29 για να ακολουθήσει ένα 0-6 από τους Han Yolo για το 22-35 που τους έβαλε μπροστά με ένα +13. Στο λίγο που έμενε στην περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι μέχρι το τελικό 26-38 του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι HPV προσπάθησαν για την ανατροπή, την κατάφεραν, όμως οι ίδιοι έβαλαν τα χέρια τους και έβγαλαν τα μάτια τους. Σπυρόπουλος και Αυγέρης μειωσαν σε 31-38, με τον Γουλιέλμο να τους σπάει τον ρυθμό και να ανεβάζει στους 9(31-40). Ο Ντολιος έγραψε το 33-40, όμως ο Μακριδάκης ήταν εκεί για να ανεβάσει στους 10 με ένα τρίποντο ακόμα (33-43). Αυγερης, Ναούμης και Ζερβας έτρεξαν ένα 5-0 και μειωσαν τη διαφορά στα μισά (38-43) όμως υπήρξε και πάλι αντίδραση από τους Han Yolo, με τον Κορλό, για το 38-45. Ο Ζερβας μείωσε σε 40-45, όμως ο Μακριδάκης έστειλε πάλι τη διαφορά στους 7 (40-47). Σε εκείνο το σημείο οι HPV έτρεξαν ένα 8-1 και ισοφάρισαν σε 48-48. Σκόρερ ήταν οι Ντολιος και Σπυρόπουλος. Ώρα για τα τελευταία 44 δευτερόλεπτα του αγώνα. Ο Μακριδάκης πήγε στις βολές και έγραψε 1/2 για το 48-49. Στα 28 δευτερόλεπτα ο Σπυρόπουλος θα χάσει ενα τρίποντο, ο Ναούμης θα πάρει επιθετικό ριμπάουντ,η μπάλα έφτασε στον Αυγερη και ο Παναγόπουλος θα κλέψει. Η μπάλα πήγε στα χέρια του Μακριδάκη, πάνω στον οποίο έκαναν φάουλ οι HPV. Ξανά 1/2 βολές από τον guard των Han Yolo(48-50). Μένουν 11″,την επόμενη επίθεση την αναλαμβάνει ο Ζερβας, θα σηκωθεί για τρεις και θα γράψει το 51-50 με 2,5 δευτερόλεπτα να μένουν. Οι Han Yolo θα καλεσουν time out. Θα παίξουν το out από μπροστά, όμως πριν επαναφέρουν τη μπάλα ο Ζερβας θα κάνει φάουλ στον Μακριδάκη το οποίο χρεώνεται αντιαθλητικο γιατί η μπάλα δεν είχε μπει μέσα ακόμα. Ο Μακριδάκης θα βάλει και τις δύο και θα γράψε το 51-52. Ο Κάτσικας θα πάρει την μπάλα με 2 δευτερόλεπτα να μένουν, θα πάρει φάουλ, όμως δεν θα βάλει καμία βολή. Το ριμπάουντ το πήρε ο Αυγερης, όμως δεν πρόλαβε ούτε να πετάξει την μπάλα. Έτσι πήραν τη νίκη οι Han Yolo σε ένα δραματικό φινάλε με 51-52.

Πέρα από τον Μακριδάκη, για τους Han Yolo πολύ καλός ήταν και ο Γουλιέλμος. Από τους HPV ξεχώρισε ο Σπυρόπουλος, και ο Ζερβας που ήταν το μοιραίο πρόσωπο του αγώνα.