26.9%
69.6%
40.4%
27.8%

Την πρώτη τους νίκη κατέγραψαν οι Coffeewaukee Bugs απέναντι στους Jackal Trotters, αφού επικράτησαν με το τελικό 64-69, στην 19η στροφή της Rookie League. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλο το παιχνίδι, ενώ στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο στο 64-64. Εκεί, ο Βελαέτης με μια τρομερή προσωπική του ενέργεια έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ μετά το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές, όπου οι νικητές ήταν πιο ψύχραιμοι και έτσι έφυγαν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Φουρνάρο να ανοίγει το σκορ με τρίποντο για το αρχικό 3-0 και τον Βελαέτη να βάζει ένα δύσκολο καλάθι, μειώνοντας στον πόντο και το 3-2 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα τρίποντο από τον Ταμπάκο και ένα δίποντο του Βιλιώτη θα διαμορφώσουν το 8-2 των Jackal Trotters, οι Coffeewaukee Bugs όμως θα τρέξουν ένα σερί 3-10, έπειτα από 6 πόντους του Βελαέτη και από 2 των Παπακωστόπουλο και Γιαντσίδη για το προβάδισμα και το 11-12 του ματς. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Βιλιώτη θα κάνει το 13-12 των Jackal Trotters, ο Ζέικος και ο Γιαντσίδης με 2 δίποντα θα δώσουν προβάδισμα στους Coffeewaukee Bugs για το 13-16, ενώ την περίοδο θα κλείσει με βολή ο Μπράνης, διαμορφώνοντας το 14-16 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Coffeewaukee Bugs θα πάνε τη διαφορά του ματς στους 8 πόντους έπειτα από 3 δίποντα των Ζέικο, Κοντάμπαση και Γιαντσίδη για το 14-22, οι Jackal Trotters όμως θα απαντήσουν με δικό τους σερί 9-0, με 5 πόντους του Μπράνη και 4 του Φουρνάρου για το προβάδισμα και το 23-22 της αναμέτρησης. Με 2 βολές του Παπακωστόπουλου και δίποντο τυ Καρτσομιχελάκη, οι Coffeewaukee Bugs θα γράψουν το 23-26, ο Βιλιώτης θα μειώσει με δίποντο στον πόντο και το 25-26, ενώ ο Κοντάμπασης με εύστοχη βολή, θα διαμορφώσει το 25-27 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα δίποντο από τον Ταμπάκο θα φέρει το ματς στα ίσα για το 27-27, ο Βελαέτης με όμορφο γκολ-φάουλ θα δώσει προβάδισμα 3 πόντων στην ομάδα του με το σκορ στο 27-30, όμως οι Jackal Trotters, θα ευστοχήσουν σε τρίποντο του Κακκαβά και βολή του Φουρνάρου για να περάσουν μπροστά, κάνοντας το 31-30 του ματς. Με δίποντο από τον Κοντάμπαση, οι Coffeewaukee θα πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ για το 31-32, με τον ίδιο τρόπο ο Βιλιώτης θα κάνει το 33-32, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με δικό του καλάθι ο Βελαέτης, δίνοντας οριακό προβάδισμα στους Coffeewaukee Bugs, με το σκορ στο 33-34 για την ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Φουρνάρος με δίποντο θα κάνει το 35-34, οι Coffeewaukee Bugs με ένα σερί 2-9 έπειτα από 5 πόντους του Παπακωστόπουλου και 4 του Βελαέτη θα στείλουν τη διαφορά στους 6 πόντους και το 37-43, όμως οι Jackal Trotters, θα απαντήσουν με δικό τους σερί (9-0), με 4 πόντους του Φουρνάρου, τρίποντο του Κακκαβά και δίποντο του Βιλιώτη για να περάσουν μπροστά, με το σκορ στο 46-43. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με 2 απανωτά δίποντα του Καρτσομιχελάκη, τα οποία και θα δώσουν τα ηνία του παιχνιδιού στους Coffeewaukee Bugs, διαμορφώνοντας έτσι το 46-47 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κοντάμπασης με τρίποντο θα κάνει το 46-50, ο Φουρνάρος θα μειώσει με δίποντο στο 48-50, ενώ ένα ακόμα τρίποντο των Coffeewaukee Bugs από τον Παπακωστόπουλο αυτή τη φορά, θα διαμορφώσει το 48-53 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Φουρνάρος με νέο όμορφο δίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 3 και το 50-53, ο Καρτσομιχελάκης με δίποντο μέσης απόστασης θα γράψει το 50-55, ενώ ο Φουρνάρος με δικό του δίποντο θα κάνει το 52-55 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Παπακωστόπουλος με καλάθι θα γράψει το 52-57 των Coffeewaukee Bugs, ο Βιλιώτης με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει και θα ρίξει τη διαφορά ξανά στους 3 με το σκορ στο 54-57, ενώ ο Κοντάμπασης με 2 απανωτά τρίποντα, θα στείλει το ματς στους 9 πόντους για το 54-63. Με δίποντο του Ταμπάκου, οι Jackal Trotters θα μειώσουν στο 56-63, ο Κοντάμπασης με βολή αυτή τη φορά θα κάνει το 56-64, ενώ ένα σερί 8-0 από τους Jackal Trotters, με 3 πόντους του Βιλιώτη, τρίποντο του Ταμπάκου και δίποντο του Φουρνάρου, θα ισοφαρίσουν στο 64-64 στο τελευταίο λεπτό του ματς. Εκεί, ο Βελαέτης με δύσκολο δίποντο και 2 βολές θα κάνει το 64-68, οι Jackal Trotters θα αστοχήσουν στην επόμενη επίθεση και ο Ζέικος με 1 τελευταία βολή, θα γράψει το τελικό 64-69.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βελαέτης ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ, για να συγκεντρώσει 22 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κοντάμπασης και Γιαντσίδης, ενώ από τους Jackal Trotters ξεχώρισε η προσπάθεια των Βιλιώτη και Φουρνάρο.