21.1%
50.0%
40.0%
17.6%

Σε ένα πολυ αμφίρροπο παιχνίδι, ο Γ.Α.Σ.Τ. κατάφερε να αποσπάσει το ροζ φύλλο στην 1η αγωνιστικής της Silver League, αφού επικράτησε με 47-49 απέναντι στους αξιομαχους Jack’s. Ο Γ.Α.Σ.Τ. κατάφερε να πάρει διαφορά μέχρι και 13 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, όμως, οι Jack’s έφεραν στα μέτρα τους το παιχνίδι κάνοντας το ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Με 10 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Γ.Α.Σ.Τ. αστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης, αλλά ο Ντάσκας μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε βολές και σε νεκρό χρόνο ευστόχησε σε 2 βολές, χαρίζοντας το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν στην ομάδα του.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μίλση να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Κελεμτζή να βάζει στο ματς τους Jack’s με δίποντο για το 2-3 του παιχνιδιού. ΕΚεί, ο Γρυπάιος με σουτ μέσης απόστασης θα γράψει το 2-5, ο Κελεμτζής με νέο δίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 4-5, ενώ ένα σερί 3-8 από τον Γ.Α.Σ.Τ., θα τους δώσει ένα προβάδισμα 5 πόντων, με το σκορ στο 7-12. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν οι Jack’s με 2 καλάθια των Μανωλέα και Ελευθεριάδη, ροκανίζοντας έτσι τη διαφορά στον πόντο και το 11-12 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα μπεί ακόμα πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και με δίποντο του Αδαμαντίδη και 3 βολές του Οικονόμου, θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 6 και στο 11-17, με τον Μπουτσικάκη να μειώνει με τρίποντο από τη γωνία στο 14-17 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Ντάσκας με βολή, ο Μίλσης με δύσκολο δίποντο και ο Λεμπέσης με 5 σερί πόντους θα πάνε τη διαφορά στους 11 πόντους (14-25), ενώ το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει ο Σαμαράς με καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 16-25 του ματς.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μουζουράκης με δίποντο θα κάνει το 16-27, ο Μπουτσικάκης με τρίποντο θα μειώσει στο 19-27, ενώ ο Ντάσκας με δικό του δίποντο θα διαμορφώσει το 19-29 του παιχνιδιού. Εκεί, οι Jack’s θα απαντήσουν με 2/2 βολές του Κελεμτζή για το 21-29, ο Αδαμαντίδης στο ζωγραφιστό θα στείλει και πάλι τη διαφορά στους 10 για το 21-31, με τον Μανωλέα να μειώνει με τρίποντο από τη γωνία για το 24-31 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, 3 απανωτά δίποντα των Γ.Α.Σ.Τ. από τους Αδαμαντίδη, Ντάσκα και Μίλση θα ανοίξουν το ματς στους 13 για το 24-37, όμως οι Jack’s θα βρουν τα επιθετικά τους πατήματα και με ένα σερί 10-1, θα καταφέρουν να σφραγίσουν την περίοδο στο 34-38, μειώνοντας δηλαδή στους 4 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Οικονόμου με follow δίποντο θα κάνει το 34-40, ο Κελεμτζής και ο Μπουτσικάκης με 2 τρίποντα θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν στο 40-40, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να απαντά με δίποντο του Οικονόμου και τρίποντο του Ντάσκα για να περάσει ξανά μπροστά με το 40-45. Εκεί, ο Μανωλέας θα μειώσει με δικό του τρίποντο στο 43-45, ο Αδαμαντίδης με δύσκολο σουτ θα κάνει το 43-47, ενώ οι Jack’s θα καταφερουν να φέρουν στα ίσα το ματς με 4 εύστοχες βολές του Κελεμτζή και του Ελευθεριάδη, με το σκορ στο 47-47 και 1 λεπτό για το φινάλε. Εκεί, ο Γ.Α.Σ.Τ. αστόχησε στο σουτ, όμως ο Ντάσκας κατάφερε να μαζέψει επιθετικό ριμπάουντ και να κερδίσει φάουλ σε νεκρό χρόνο, για να ευστοχήσει και στις 2 βολές και να δώσει το ροζ φύλλο στον Γ.Α.Σ.Τ.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Ανδρέας Αδαμαντίδης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 8 πόντους, με 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 14 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισε επιπλέον ο Οικονόμου, με τον Μουζουράκη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Jack’s σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μπουτσικάκης και ο Φιλαρτζής.