20.8%
58.1%
25.5%
12.5%

Έπειτα από ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι των Jack’s κόντρα στους Καλλιθέα Pimps, οι δεύτεροι ήταν εκείνοι που στο τέλος στάθηκαν πιο ψυχραιμοι και έφυγαν με το ροζ φύλλο να γράφει 50-53. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Πανάγος με 4 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 τάπα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το σκορ δεν θα πάει πολύ ψηλά, αφού και οι δύο ομάδες εμοιαζαν να έχουν κάνει καλή δουλειά στο διάβασμα της επίθεσης του αντιπάλου. Ζουρνατσίδης, Κοιλάκος και Ζάκας ξεκίνησαν το ματς με 0-7, οι Σαρικάκης, Ελευθεριάδης και Γαλανάκης γρήγορα απάντησαν και μείωσαν σε 6-7 και 6-9 από τον Ζάκα. Ελευθεριάδης και Γκλιάτης ισοφάρισαν σε 9-9, 9-11 από τον Καζαφέρη και τρίποντο του Σαρικάκη για τον πρώτο προβάδισμα των Jack’s (12-11). Το τελικό 12-12 της περιόδου το έγραψε ο Βασιλειάδης βάζοντας μια βολή.

Στο δεύτερο ο Σαρικάκης μπήκε πολύ δυνατά, έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του, αλλά στη συνέχεια οι Pimps πρόσεξαν παραπάνω και ισορρόπησαν το δεκάλεπτο. Στο τελευταίο διλεπτο όμως του ημιχρόνου οι Jack’s έκαναν ξανά ένα μπαμ και πήραν προβάδισμα ψυχολογίας. Έξι πόντοι του Σαρικάκη για το 18-12, Ζάκας, Πανάγος και Μπαλκούρας ισοφάρισαν σε 18-18 και ο Κελεμτζής έβαλε ένα καλάθι για το 20-18. Μπαλκούρας και Ψυχογυιός έδωσαν προβάδισμα με 20-23 στους Pimps, οι Jack’s όμως απάντησαν με ένα 8-0 των Ζήση, Γαλανάκη, Γκλιάτη και Ελευθεριάδη για το τελικό 28-23 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η απόλυτη ισορροπία στο ματς συνεχίστηκε, όμως με τους Jack’s να έχουν σε όλη τη διάρκεια της περιόδου θέση οδηγού. Μια βολή του Καμινιώτη για το 29-23, 29-26 από ένα τρίποντο του Ζάκα και ένα τρίποντο και δίποντο από Ελευθεριάδη και Γαλανάκη αντίστοιχα για το 34-26. Ο Βασιλειάδης μείωσε σε 34-28, 36-28 από τον Σαρικάκη και τρεις βολές των Pimps (δύο του Βασιλειάδη και μία του Ζουρνατσίδη) για το 36-31. Ο Γκλιάτης έβαλε ένα καλάθι για το 38-31, με τους Pimps να απαντούν με ένα 0-5 ως το τέλος του δεκαλέπτουε τους Ζουρνατσίδη και Ζάκα για το 38-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Pimps έκαναν εξαιρετική αρχή, πήραν προβάδισμα μέχρι και με 7 πόντους, οι Jack’s στη συνέχεια όμως ανέβασαν στροφές στα κόκκινα πήραν πίσω το προβάδισμα, αλλά στα τελευταία λεπτά οι Pimps έδειξαν να έχουν παραπάνω λύσεις, πιο καθαρό μυαλό και σωστή διαχείριση για να πάρουν το δίποντο της νίκης. Ο Βασιλειάδης συνέχισε το 0-5 των Pimps από το προηγούμενο δεκάλεπτο βάζοντας άλλους 5 για το 38-41, ο Γκλιάτης μείωσε σε 40-41 και οι Βασιλειάδης, Πανάγος, Κοιλάκος και Ζουρνατσίδης έβαλαν άλλους 6 πόντους για τους Pimps (40-47). Απαντηση με 8-0 οι Γαλανάκης, Σαρικάκης και Ελευθεριάδης για το 48-47, απάντηση με 0-5 δια χειρός Ζάκα για το 48-52 και 50-52 με 2/2 βολές του Γκλιάτη 53″ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια είχαμε λάθος των Pimps, οι Jack’s πήγαν σε τρίποντο, αστοχησαν και ο Ζάκας πήρε ριμπάουντ και φάουλ με 22″ να μένουν. Έβαλε 1/2 σημείωσε το 50-53 και οι Pimps στον χρόνο που έμενε, παρόλο που είχαν προβάδισμα τριών πόντων, ρισκαραν την παράταση παίζοντας άμυνα. Το τρίποντο των Jack’s όμως ήταν ξανά αστοχο, με τους Pimps να μαζεύουν και να πηγαίνουν σε επίθεση για να μη σταματήσει ο χρόνος. Αστοχο lay up στον αιφνιδιασμό που έβγαλαν, ριμπάουντ από τους Jack’s με 3″ να μενούν και τρίποντο από το κέντρο, που δεν μπήκε ξανά για να μείνει το 50-53 στον πίνακα υπέρ των Pimps.

Για τους Καλλιθέα Pimps, πέρα από τον Πανάγο, καλό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Ζάκας, Ζουρνατσίδης και Βασιλειάδης. Για τους Jack’s ξεχώρισε η εμφάνιση των Σαρικάκη, Ελευθεριάδη και Γαλανάκη.