14.3%
35.0%
37.2%
19.0%

Σε ένα πολύ κλειστό ματς, οι Reapers κατάφεραν με δυσκολία να κρατήσουν τα σκήπτρα της Silver, επικρατώντας με το τελικό 46-51 των Jack’s, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι σε όλο το ματς, με τους Reapers να παίρνουν ένα οριακό προβάδισμα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και με καλή διαχείριση πήραν το 10ο ροζ φύλλο για φέτος στις λεπτομέρειες.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Jack’s να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο λίγο καλύτερα με ένα τρίποντο και ένα δίποντο των Ελευθεριάδη και Δρακόπουλο αντίστοιχα για το αρχικό 5-0. Οι Reapers θα ανοίξουν λογαριασμό με 2 δίποντα του Χούσου και 1 του Σαπέρα για το προβάδισμα και το 5-6, ενώ ένα δίποντο του Μπουτσικάκη θα διαμορφώσει το 7-6 για τους Jack’s. Στη συνέχεια, ο Χούσος με σουτ μέσης απόστασης θα γράψει το 7-8, οι Jack’s θα περάσουν και πάλι μπροστά με βολή του Σμπόρα και δίποντο του Μανωλέα για το 10-8, με τον Σαπέρα να ισοφαρίζει με νέο δίποντο σε 10-10 και τον Μανωλέα με τρίποντο αυτή τη φορά από τη γωνία να σφραγίζει το δεκάλεπτο στο 13-10 των Jack’s.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Χούσος με 5 σερί πόντους και ο Βερώνης με βολή θα δώσουν το προβάδισμα στους Reapers με το σκορ στο 13-16, ο Μπουτσικάκης με τρίποντο θα φέρει το ματς στα ίσα για το 16-16, ενώ ο Χούσος με τον Ορφανό θα πάνε το παιχνίδι στο +4 με 2 δικά τους δίποντα για το 16-20. Με δίποντο θα μειώσει και ο Δρακόπουλος για το 18-20, ο Ορφανός με βολή θα γράψει το 18-21, ενώ 3/3 βολές των Jack’s από τους Μπουτσικάκη και Δρακόπουλο, θα ισοφαρίσουν σε 21-21. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει ο Ορφανός, ο οποίος με εύστοχο τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά για τους Reapers στους 3 πόντους με το σκορ της ανάπαυλας να διαμορφώνεται σε 21-24.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Φιλαρτζής με 2 σερί δίποντα θα δώσει εκ νέου κεφάλι στο σκορ για τους Jack’s με το σκορ στο 25-24, ο Μανωλίτσης με δικό του δίποντο στον αιφνιδιασμό θα γράψει το 25-26 για τους Reapers, ενώ ο Σμπόρας με δύσκολο τρόπο θα διαμορφώσει το 27-26 στο ματς. Εκεί, ο Χούσος με βολή και ο Ορφανός με δίποντο θα κάνουν το 27-29, ο Αλεφαντινός με βολή και ο Γαλανάκης με πανέμορφο δίποντο το 30-29, ενώ ο Βερώνης θα δώσει το προβάδισμα στους Reapers με το σκορ στο 30-31. Με βολή του Σμπόρα, οι Jack’s θα ισοφαρίσουν σε 31-31, με το δεκάλεπτο να κλείνει με follow δίποντο ο Βερώνης, σφραγίζοντας την περίοδο στο 31-33 και στο +2 για τους Reapers.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ορφανός θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 5 πόντους με το σκορ στο 31-36, όμως οι Jack’s πολύ γρηγορά θα μειώσουν με 2 δίποντα των Δρακόπουλο και Τσιώγκα για το 35-36 της αναμέτρησης. Εκεί, με ένα όμορφο δίποντο από την base line, ο Μανωλίτσης θα διαμορφώσει το 35-38, ενώ ο Γαλανάκης με βολή θα μειώσει σε 36-38 το παιχνίδι. Εκεί, οι Reapers Με 2 δίποντα των Σαπέρα και Ορφανό θα κάνουν το 36-42, ο Δρακόπουλος θα μειώσει με δύσκολο δίποντο σε 38-42, ενώ ο Ορφανός με νέο καλάθι στον αιφνιδιασμό θα διαμορφώσει το 38-44 για τους Reapers. Εκεί, μία πολύ όμορφη συνεργασία του Σμπόρα και του Δρακόπουλου θα μειώσει τη διαφορά στους 4 για το 40-44, ο Μανωλίτσης με τρίποντο από τη γωνία θα ανοίξει τη διαφορά στους 7 πόντους (η μεγαλύτερη στο ματς) για το 40-47, ενώ αμέσως μετά, ο Γαλανάκης με δικό του τρίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 4 για το 43-47. Στη συνέχεια, το ματς θα πάει στις βολές, όπου οι Reapers με 4 βολές έναντι 1 των Jack’s θα κάνουν το 44-51, ενώ το τελικό σκορ θα γράψει με δίποντο ο Δρακόπουλος για το τελικό 46-51.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Παναγιώτης Ορφανός ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 17 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Χούσος και Μανωλίτσης, ενώ από τους Jack’s ξεχώρισαν οι Δρακόπουλος και Ελευθεριάδης.