28.9%
57.9%
54.7%
18.8%

Έπειτα από μία συγκλονιστική αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, οι Kavlanta Hawks κατάφεραν να επικρατήσουν με το φοβερό 103-98 απέναντι στους Boomers έπειτα από 50 αγωνιστικά λεπτά, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Rookie League. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς με τους Boomers, παρόλο που ήταν πίσω στο σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας και της 1ης παράτασης, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μιχαηλίδη και τον Αλεξανδρόπουλο αντίστοιχα, παρατείνοντας την αγωνία μας για τον νικητή. Στην 2η και τελευταία παράταση, οι Boomers μπήκαν για να πάρουν τη νίκη, έχτισαν ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων, το οποίο πολύ γρήγορα εξαφανίστηκε, αφού οι Kavlanta Hawks, πέρασαν μπροστά, κράτησαν το προβάδισμα και έτσι έκαναν μία τρομερή νίκη, την 5η τους για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Kavlanta Hawks να ξεκινούν πολύ δυνατά με ένα σερί 9-0, ύστερα από 7 πόντους του Μαγνήσαλη και 2 του Μαρκουίζου, για να μπουν στο ματς οι Boomers, ύστερα από 4/4 βολές του Αλεξανδρόπουλου που θα μειώσουν στους 5 πόντους και το 9-4 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Μαρκουίζος με νέο δίποντο θα κάνει το 11-4, ο Κασιώτης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 11-6, ενώ ένα δίποντο του Μαγνήσαλη και ένα τρίποντο του Μαρκουίζου, θα στείλουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ στο 16-6 για τους Kavlanta Hawks. Με δίποντο του Τζιρίτη, οι Boomers θα μειώσουν στο 16-8, ο Κουρούσιας με τον ίδιο τρόπο επανέφερε τη διαφορά στους 10 και το 18-8, ενώ το δεκάλεπτο σφράγισαν με 2 βολές ο Δασκαλάκης και δίποντο ο Αλεξανδρόπουλος, μειώνοντας στους 6 και το 18-12 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Boomers θα καταφέρουν να μειώσουν στον πόντο με ένα σερί 3-8, έπειτα από τρίποντο του Αλεξανδρόπουλου, 2 δίποντα των Δημητρακόπουλο και Δασκαλάκη, αλλά και βολή του Δημητρακόπουλου για το 21-20, με τους Kavlanta Hawks να απαντούν με 2 απανωτά δίποντα των Μαγνήσαλη και Λαγουδάκη, διαμορφώνοντας έτσι το 25-20 του ματς. Στη συνέχεια, ο Αλεξανδρόπουλος με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 25-23, ο Μαγνήσαλης με νέο καλάθι θα γράψει το 27-23, για να ισοφαρίσουν οι Boomers με 2 βολές του Μιχαηλίδη και δίποντο του Τζιρίτη, με το σκορ να πηγαίνει στο 27-27. Εκεί, οι Kavlanta Hawks με ένα γρήγορο 8-2 από 3 τρίποντα των Κουρούσια, Λαγουδάκη και δίποντο του Έψιμου θα στείλουν τη διαφορά στους 6 πόντους και το 35-29, ενώ ο Μιχαηλίδης και ο Τζιρίτης με 2 δίποντα θα μειώσουν στην κατοχή και το 35-33 το ματς. Το πρώτο ημίχρονο, σφράγισε με καλάθι αιφνιδιασμού ο Λαγουδάκης, στέλνοντας τις 2 ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 37-33 για τους Kavlanta Hawks.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Πότσιος με βολή θα κάνει το 38-33, ο Αλεξανδρόπουλος με δίποντο θα μειώσει στο 38-35, ενώ ένα σερί 7-0 των Kavlanta Hawks από 2 δίποντα των Πότσιο, Μαρκουίζο, αλλά και τρίποντο του Λαγουδάκη, θα τους δώσει ένα προβάδισμα 10 πόντων, με το σκορ στο 45-35. Εκεί, ο Δασκαλάκης με 2/2 βολές θα μειώσει στο 45-37, ο Φελούκας με δύσκολο δίποντο θα επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (47-37), όμως ένα σερί 0-7 από τους Boomers έπειτα από 4 πόντους του Δασκαλάκη, 2 του Μιχαηλίδη και βολή του Δημητρακόπουλου, θα μειώσει τη διαφορά αυτή στους 3 πόντους και το 47-44 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Ναστούλης με βολή θα γράψει το 48-44, ο Κακαράντζας με τρίποντο θα μειώσει στον πόντο και το 48-47, ενώ ο Μαρκουίζος με δίποντο και τρίποντο για τους Kavlanta Hawks, θα διαμορφώσει το 53-47 του ματς. Με βολή και τρίποντο των Τζιρίτη και Αλεξανδρόπουλο αντίστοιχα, οι Boomers μείωσαν στους 2 πόντους και το 53-51, ενώ το δεκάλεπτο σφράγισε με εύστοχο τρίποντο στην εκπνοή ο Έψιμος, στέλνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους και το 56-51 των Hawks.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Αλεξανδρόπουλος θα ευστοχήσει σε τρίποντο και θα μειώσει γρήγορα στο 56-54, ο Πότσιος με δύσκολο καλάθι έκανε το 58-54, ενώ ο Μιχαηλίδης με δίποντο και ο Αλεξανδρόπουλος με βολή, μείωσαν στο 58-57 του ματς. Στη συνέχεια, ο Μαρκουίζος με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης θα πάει τη διαφορά στους 3 και το 60-57, ενώ ένα σερί 0-6 των Boomers, με 4 δίποντα των Δασκαλάκη και Αλεξανδρόπουλο θα τους δώσει για πρώτη φορά τα ηνία του σκορ για το 60-65, όμως οι Kavlanta Hawks θα ισοφαρίσουν με τρίποντο του Ναστούλη και δίποντο του Λαγουδάκη για το 65-65 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Δασκαλάκης με δίποντο στη ρακέτα έκανε το 65-67 των Boomers, ο Μαρκουίζος απάντησε με δικό του δίποντο για το 67-67, ενώ ο Αλεξανδρόπουλος με ένα μεγάλο τρίποντο, έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στους Boomers για το 67-70 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Λαγουδάκης πήρε το όπλο του και τιμώρησε πίσω από τα 6.75 τους Boomers 2 συνεχόμενες φορές, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για το 73-70, ο Αλεξανδρόπουλος μείωσε με γρήγορο δίποντα στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα για το 73-72, ενώ ένα καλάθι αιφνιδιασμού του Λαγουδάκη, έγραψε το 75-72 για τους Kavlanta Hawks. Στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα ο Μιχαηλίδης έβαλε ένα τρομερό καλάθι ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε και το φάουλ για να βάλει τη βολή, στέλνοντας τις 2 ομάδες στην παράταση με το 75-75 της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κασιώτης με 2 απανωτά δίποντα θα δώσει προβάδισμα 4 πόντων στους Boomers για το 75-79, ο Λαγουδάκης με εύστοχη βολή μείωσε στους 3 και το 76-79, ενώ ο Κακαράντζας με δική του βολή, έκανε το 76-80 του παιχνιδιού. Με 2 βολές του Πότσιου και δίποντο του Λαγουδάκη, οι Kavlanta Hawks ισοφάρισαν στο 80-80, ενώ ο Αλεξανδρόπουλος με εύστοχη βολή, έδωσε προβάδισμα στους Boomers για το 80-81 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Kavanta Hawks με μπροστάρη τον Λαγουδάκη που ευστόχησε σε 3/4 βολές πήραν το προβάδισμα για το 83-81, όμως ο Αλεξανδρόπουλος, έστειλε το ματς σε νέα παράταση με εύκολο δίποντο στη ρακέτα, με το σκορ στο 83-83, αφού οι Kavlanta Hawks δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα στην επίθεσή τους.

Στην 2η παράταση, ο Πότσιος με δίποντο έκανε το 85-83, ο Αλεξανδρόπουλος με ένα σερί 2-7 θα δώσει προβάδισμα στους Boomers για το 87-90, ενώ ο Πότσιος με τρίποντο θα ισοφαρίσει στο 90-90 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Αλεξανδρόπουλος με 2 βολές έκανε το 90-92, οι Kavlanta Hawks με ένα σερί 7-2 πέρασαν μπροστά για το 97-94, ενώ ο Κακαράντζας με δική του βολή έκανε το 97-95. Εκεί, ένα δίποντο του Έψιμου έκανε το 99-95, ο Δημητρακόπουλος μείωσε με τον ίδιο τρόπο στο 99-97, ενώ ο Λαγουδάκης με 2 βολές έκανε το 101-97. Με βολή του Δασκαλάκη, οι Boomers μείωσαν στο 101-98, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Έψιμος με δίποντο στην εκπνοή για το τελικό 103-98.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Νίκος Μαρκουίζος ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκλεψε 3 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 29 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Λαγουδάκης και Μαγνήσαλης, ενώ από τους Boomers ξεχώρισε η προσπάθεια των Αλεξανδρόπουλο και Δασκαλάκη.