21.6%
47.1%
37.8%
19.2%

Σε ένα παιχνίδι υψηλού ρυθμού, οι Kavlanta Hawks κατάφεραν να νικήσουν τους Whalers με 60-51 και να κάνουν το 1-0 στη σειρά για την φάση των 16 της Rookie. Οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες στο πρώτο μέρος, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι Hawks ξέφυγαν στο +15 (52-37) και έδειχναν να καθαρίζουν το ροζ φύλλο. Ωστόσο, οι «φάλαινες» δεν πτοήθηκαν και μπήκαν με ένα σερί 0-10 στην τελευταία περίοδο, όμως οι Kavlanta έδειξαν χαρακτήρα και με μεγάλα σουτ του Παπαθωμά στα τελευταία λεπτά πήραν μια σημαντική νίκη. Πλέον, οι δύο ομάδες θα προετοιμαστούν για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς την επόμενη Κυριακή.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Μουρελάτος με τρίποντο (0-3), ο Ζώης πέτυχε το 2-3, ο Μουρελάτος ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 2-5, οι Μαγνήσαλης και Έψιμος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 6-5, ο Μουρελάτος με νέο τρίποντο το 6-8, ο Ζώης με μπάσιμο έκανε το 8-8, ο Μαράτος το 8-10, ο Ζώης με τρίποντο πέτυχε το 11-10, ο Μουρελάτος το 11-13 με γκολ-φάουλ, ακολούθησε ένα τρίποντο του Έψιμου για το 14-13, ο Κότσαλος με 5 προσωπικούς πόντους έκανε το 14-18, ο Ζώης με νέο τρίποντο το 17-18 και ο Γιαννούλας με μια βολή το 17-19 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Γρυλλάκης ευστόχησε σε τρίποντο για το 17-22, ο Ζώης με δύο απανωτά δίποντα μείωσε στον πόντο (21-22), ο Κουνέλης έκανε το 21-24, οι Μαγνήσαλης και Φελούκας έβαλαν μπροστά τους Ηawks με 27-24, ο Μαράτος μείωσε σε 27-26, ο Φελούκας το 29-26, ο Μουρελάτος το 29-28 και ο Παπαθωμάς το 31-28 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το ματς να παραμένει ντέρμπι. Ο Έψιμος πέτυχε το 33-28, ακολούθησε σερί 0-7 από Κότσαλο, Μουρελάτο και Γιαννούλα για το 33-35, οι Kavlanta απάντησαν με σερί 7-0 από Ναστούλη, Ζώη και Μαγνήσαλη για το 40-35, ο Μαράτος μείωσε από μέση απόσταση σε 40-37, ακολούθησε σερί 12-0 από Παπαθωμά, Ζώη, Ναστούλη, Μαγνήσαλη για το 52-37 και ο Κότσαλος με μια βολή το 52-38, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Whalers να μειώνουν αλλά οι Kavlanta έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη νίκη. Οι Whalers με σερί 0-10 μείωσαν σε 52-48, ο Παπαθωμάς με τρίποντο έκανε το 55-48, ξανά ο Μουρελάτος για το 55-50, νέο τρίποντο του Παπαθωμά για το 58-50, ο Πάτσο με μια βολή το 58-51 και ο Παπαθωμάς ξανά για το 60-51 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε o Χαράλαμπος Παπαθωμάς, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ζώης και Έψιμος. Από τους Whalers, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Μουρελάτου και Γρυλλάκη.