12.5%
41.2%
41.2%
0.0%

Ντέρμπι με τα όλα του ανάμεσα στους Kinder Bolognese και τον Κατσαπλιαικό, που καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ήταν κοντά στο σκορ. Ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και φυσικά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ήθελαν πολύ την νίκη και οι δύο, όμως νικητές εν τέλει οι Kinder με το τελικό σκορ στο 53-49.

Οι δύο ομάδες μπορεί να μην ήταν ιδιαίτερα εύστοχες στο δεκάλεπτο, όμως με σκληρές άμυνες και ουκ ολίγα μπλοκ πρόσφεραν αρκετό θέαμα. Ανοίγει τον πίνακα του σκορ ο Τζάνος, για την απάντηση του Κούρα. Ραγκούσης και Τζάνος από ένα καλάθι, για το 6-0 των Μητσέα εις διπλούν και Βράκα. Πόντο πόντο το παιχνίδι και το δεκάλεπτο λήγει στο 12-10.

Καλό το ξεκίνημα και από τους δύο, με γρήγορα εύστοχα καλάθια των Παπαδόπουλου, Παναγιωτόπουλου, Ραγκούση και Μητσέα για το 16-16. Οι σκληρές άμυνες συνεχίζονται, οι δύο ομάδες ξεκινούν πάντα με οδηγό αυτήν και το παιχνίδι συνεχίζει να κυλάει με την ίδια μορφή. Και οι δύο δείχνουν πόσο θέλουν την πολύ σημαντική νίκη με κάθε ευκαιρία. Τελικό σκορ ημιχρόνου 22-22.

Πολύ καλύτερο επιθετικά δεκάλεπτο και από τις δύο μεριές. Κανένας δεν μπορεί όμως να πει πως κρατάει τα ηνία του αγώνα, καθώς και παρότι ο Κατσαπλιαικός κατάφερε να πάρει μία διαφορά της τάξης των εννέα πόντων στο 26-35, οι Kinder μείωσαν πολύ γρήγορα και μάλιστα πέρασαν μπροστά με την λήξη του δεκαλέπτου και το σκορ στο 38-37. Πολύ καλοί στο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση οι Μητσέας, Κούρας, Τζάνος.

Κανένας δεν μπορεί να ξεφύγει με παραπάνω από τρείς πόντους, οι Kinder πατάνε καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού έχουν πάρει το προβάδισμα, έχουν και το μομέντουμ του παιχνιδιού, σταθερά μπροστά με τρεις πόντους. Φυσικά το παιχνίδι, πόντο πόντο όπως και σε όλη την υπόλοιπη διάρκειά του μέχρι και το 49-49, από καλάθι του Τζάνου. Ο Μητσέας και ο Καραγεώργος με δύο προσωπικά καλάθια θα διαμορφώσουν το τελικό 53-49.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Μητσέας Παναγιώτης  ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 26 πόντους, με 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 4 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 3 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 31 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Kinder Bolognese ξεχώρισε επιπλέον ο Καραγεώργος Νικόλαος , με τον Σούλης Αντώνης  να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Κατσαπλιαϊκός σε καλή μέρα βρέθηκε ο Τζάνος Στράτος και ο Χέλμης Σταμάτης.