11.8%
42.9%
32.6%
15.0%

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Rookie League, αναμετρήθηκαν δύο αήττητες μέχρι σήμερα ομάδες, με τους Cringers B.C. να επικρατούν με 41-42 των Kinder Bolognese. Οι νικητές πήραν μια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, την οποία αύξησαν στο τέλος της τρίτης περιόδου ως το +16 (26-42). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι Bolognese αποφάσισαν να παίξουν πιο σφιχτή άμυνα, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να ξανασκοράρουν μέχρι το τέλος και φτάνοντας μέχρι τον πόντο στο τελευταίο λεπτό (41-42). Εκεί, οι Cringers πήραν πιο ορθές αποφάσεις και μαζί και το ροζ φύλλο, με το οποίο παρέμειναν αήττητοι στη σεζόν και μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Ο Μητσέας με «καλάθι και φάουλ» άνοιξε το σκορ (3-0), ο Κουτσιλιέρης σημείωσε το 3-2, οι Μητσέας και Μουγιάκος πέτυχαν το 8-2, οι Θοδωρής Μποτσάκος και Καρύκας έκαναν το 8-6, ξανά ο Μητσέας για το 11-6 με «καλάθι και φάουλ» και με τον ίδιο τρόπο ο Θοδωρής Μποτσάκος για το 11-9 του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Cringers κυριάρχησαν και πήραν μια διαφορά. Αρχικά, οι Καρύκας και Μποτσάκος Χ. πέτυχαν το 11-13, οι Ζάζας και Μητσέας το 15-13, ακολούθησε σερί 0-11 από τους Οικονόμου, Μποτσάκο Θ. και Μπαμπανιώτη για το 15-24, ο Αντωνακόπουλος μείωσε σε 17-24 και ο Καρύκας πέτυχε το 17-26 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Cringers να συνεχίζουν δυναμικά. Ο Γιαννακούλιας έκανε αρχικά το 17-28, οι Μητσέας και Ζάζας μείωσαν σε 21-28, ο Κουτσιλιέρης σκόραρε για το 21-30 από μέση απόσταση, ο Μουγιάκος με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του (24-30), άμεση απάντηση με σερί 0-7 για το 24-37 από Κουτσιλιέρη, Μποτσάκο Χ. και Οικονόμου, ο Μουγιάκος μείωσε σε 26-37, οι Οικονόμου και Μποτσάκος Θ. έφτασαν τη διαφορά στο +16 (26-42) και ο Μητσέας μείωσε σε 28-42, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Kinder να προχωρούν σε παράσταση για ένα ρόλο, με μπροστάρη τον Μητσέα, αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό για να πάρουν τη νίκη. Συγκεκριμένα, ο Μητσέας πέτυχε 11 πόντους και ο Ζάζας 2 βολές για ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 13-0, με τους Cringers όμως να είναι αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Οικονόμου, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κουνάδης και Μποτσάκος Χρήστος. Από τους Kinder Bolognese, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Μητσέα και Ζάζα.