20.0%
81.8%
45.0%
4.5%

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι για την 7η αγωνιστική της Rookie, Kinder Bolognese και Havana ήταν ισόβαθμες και οι πρώτοι πήραν τη νίκη με 51-48. Οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες και κοντά στο σκορ σε όλο το παιχνίδι. Στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου, η Havana ήταν μπροστά με έξι πόντους (42-48) και κάπου εκεί οι Bolognese πίεσαν και υποχρέωσαν σε πολλά λάθη την Havana, ροκανίζοντας με αυτόν τον τρόπο τη διαφορά και παίρνοντας το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό με 49-48. Η Havana είχε την επίθεση με 14’’ στο ρολόι, αλλά αστόχησε και στην άλλη άκρη ο Μουγιάκος ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 51-48 με 1’’ να απομένει, αλλά η Havana δεν έβαλε το μεγάλο σουτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση κι έτσι οι Kinder Bolognese πήραν το ροζ φύλλο και κεφάλι στη βαθμολογία με ρεκόρ 5-2 πλέον.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε με τρίποντο ο Αντωνακόπουλος (3-0), ο Αρβανίτης μείωσε σε 3-2, ο Καραγεώργος πέτυχε το 7-2, οι Αρβανίτης και Μπακαυγάς Α. έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με 7-8, ξανά ο Καραγεώργος για το 8-8 με μια βολή, ο Μπακαυγάς με δύο βολές σημείωσε το 8-10, ο Αντωνακόπουλος το 10-10, ο Παπαδημητρίου το 10-12, ξανά ο Καραγεώργος για το 12-12, οι Ραδόπουλος και Χιώτης έκαναν το 12-16, ο Μητσέας το 14-16 και ο Παπαδήμας το 14-18 στο τελείωμα του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Μπακαυγάς Γ. πέτυχε από μέση απόσταση το 14-20, ο Ζάζας απάντησε για το 16-20, ο Φλαμπούρης σημείωσε το 16-22, οι Μητσέας, Ζάζας και Μουγιάκος πέτυχαν το 22-22, ο Παπαδημητρίου με 2/2 βολές το 22-24, ο Κουφόπουλος με τρίποντο έκανε το 25-24, ο Μπακαυγάς Α. με 2/2 βολές το 25-26 και οι Κουφόπουλος, Μητσέας το 28-26 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με την Havana να ελέγχει το ρυθμό. Ο Παπαδημητρίου με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 28-29, ο Κουφόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 31-29, οι Αρβανίτης και Παπαδήμας πέτυχαν το 31-33, ο Μητσέας με μια βολή το 32-33, οι Χιώτης και Παπαδήμας το 32-37, ο Μητσέας με νέες 2 βολές έκανε το 34-37, ο Φλαμπούρης πέτυχε το 34-39, οι Ησαΐας και Ζάζας μείωσαν στον πόντο (38-39) και ο Φλαμπούρης διαμόρφωσε το 38-42, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Bolognese α επιβάλουν το παιχνίδι τους στα κρίσιμα σημεία και να παίρνουν τη νίκη. Ο Βουβαλίδης μείωσε αρχικά σε 40-42, οι Παπαδημητρίου και Αρβανίτης έκαναν το 40-46, ο Μουγιάκος με μπάσιμο έδωσε ανάσα στην ομάδα του για το 42-46, ο Χιώτης από κοντά πέτυχε το 42-48 και οι Μουγιάκος, Μητσέας και Ζάζας έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους με 49-48. Η Ηavana δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, ο Μουγιάκος στο 1’’ έβαλε 2/2 βολές για το 51-48, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς η Havana δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μητσέας, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Αντωνακόπουλος και Κουφόπουλος. Από την Havana, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Χιώτη και Φλαμπούρη.