19.2%
61.5%
32.7%
26.3%

Με μια τρομερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Hema κατάφεραν να δραπετεύσουν με τη νίκη με 57-56 κόντρα στην Kinder Bolognese και να πάρουν το δεύτερο τους ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα. MVP του ματς αναδείχθηκε ο Γιώργος Μπιρζαμάνης με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μουγιάκος άνοιξε το σκορ στο ματς με ένα εύστοχο τρίποντο για την Kinder Bolognese, ο Μπιρζαμάνης μείωσε σε 2-3, 2-7 οι Σούλης και Αντωνακόπουλος, 6-7 με 4 πόντους του Μπιρζαμάνη, 6-14 οι Αντωνακόπουλος, Μητσέας και Μουγιάκος, 8-14 ξανά με καλάθι του Μπιρζαμάνη και απάντηση από τον Σούλη για το τελικό 8-16 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μητσέας έβαλε καλάθι για το 8-18, 12-18 οι Πικούνης και Μπιρζαμάνης, 12-20 με νέο καλάθι του Αντωνακόπουλου, 17-20 με ένα τρίποντο του Πισιμίση και ένα καλάθι του Μπιρζαμάνη, 17-25 οι Μουγιάκος και Μητσέας και δύο βολές από τον Δευτεραίο για το τελικό 19-25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μπιρζαμάνης έβαλε τρίποντο και μείωσε σε 22-25, 22-27 από τον Αντωνακόπουλο, 26-27 με μια βολή του Μπιρζαμάνη και ένα τρίποντο του Καραφώτη, 26-34 με 0-7 σερί οι Μητσέας, Αντωνακόπουλος και Μουγιάκος, 31-34 με ένα τρίποντο του Δευτεραίου και ένα καλάθι του Πικούνη, 31-35 με μια βολή του Αντωνακόπουλου, 35-35 οι Καραφώτης και Δευτεραίος, 35-39 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μητσέα και καλάθι του Καραφώτη ξανά για το τελικό 37-39 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Κουφόπουλος και Μητσέας έκαναν ένα γρήγορο 0-5 και ανέβασαν στο 37-44, ο Καραφώτης μείωσε σε 39-44, 39-47 με τρίποντο του Μουγιάκου, 42-47 με γκολ φάουλ του Δευτεραίου, 42-51 οι Μουγιάκος και Μητσέας με ένα καλάθι ο καθένας, 48-51 οι Μπιρζαμάνης και Καραφώτης, 48-52 με βολή του Μουγιάκου, 50-52 με καλάθι του Μπιρζαμάνη, 50-54 με δύο βολές του Αντωνακόπουλου και 55-54 με 5-0 των Δευτεραίου, Καραφώτη και Μπιρζαμάνη για να πάρουν προβάδισμα οι Hema με λιγότερο από ένα λεπτό να μείνει στο παιχνίδι. Στη συνέχεια ο Μητσέας με 20″ να μένουν για λήξη έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 55-56, ο Μπιρζαμάνης όμως απάντησε ξανά και με 10″ να μένουν έγραψε το τελικό 57-56 του παιχνιδιού, καθώς στην τελευταία επίθεση του αγώνα οι Kinder Bolognese ήταν άστοχοι.

Για τους Hema, πέρα από τον Μπιρζαμάνη, σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκαν επίσης οι Καραφώτης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και Δευτεραίος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες. Για τη Kinder Bolognese ξεχώρισαν οι Μουγιάκος με 15 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 τάπες και Μητσέας με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 τάπα.