7.1%
36.4%
36.4%
15.0%

Ένα πολύ κλειστό παιχνίδι στο Αιγάλεω, όπως φυσικά αναμενόταν με Kinder Bolognese και Walkers να παλεύουν για την πρώτη νίκη της σειράς και φυσικά το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoff. Οι Walkers έβαλαν πολύ δύσκολα στους αντιπάλους τους από την αρχή και παρότι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από το δεύτερο κυρίως δεκάλεπτο, δεν άφησαν ποτέ το ματς να ξεφύγει πολύ. Μάζεψαν μάλιστα διαφορά 13 πόντων μετά την ανάπαυλα, ξαναεπέστρεψαν στην τέταρτη περίοδο όταν οι Kinder ήταν μπροστά με 12 πόντους (47-39), όμως οι 5 πόντοι ήταν το καλύτερο που μπορούσαν να πλησιάσουν (50-45) και εν τέλει η ζυγαριά έγειρε προς τους Kinder που έκαναν το 1-0. Τελικό σκορ της αναμέτρησης 56-49, σε μία σειρά που αναμένεται να αφήσει πολύ κόσμο σε έκπληξη.

H αναμέτρηση θα ξεκινήσει με μία δόση νευρικότητας ιδίως από τους Kinder που φαίνονται να προσπαθούν να αποδείξουν τον τίτλο του φαβορί που τους έχει δοθεί από πολύ κόσμο. Παρ’ όλα αυτά το σκορ είναι ισόπαλο μέχρι και το 9-9. Εκπληκτικός Μητσέας για τους Kinder, ενώ πολύ καλοί από πλευράς Walkers οι Λουκάς και Μαργαρίτης Γιώργος. Οι Kinder θα ξεφύγουν για μερικά δεύτερα με 5 πόντους, όμως το καλάθι του Μαργαρίτη θα δώσει τέλος στο δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-12.

Ο Μαργαρίτης συνεχίζει το βιολί του και κρατάει όρθιους τους Walkers στην αρχή της περιόδου με 4 προσωπικούς πόντους, ενώ οι Kinder πλέον πατούν καλύτερα. 19-18 λοιπόν το σκορ, για να έρθει ένα 10-2 των Kinder που θα ανεβάσει την διαφορά στους 9 πόντους με την λήξη του ημιχρόνου, πράγμα πολύ σημαντικό σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι. 29-20 τελικό ημιχρόνου.

Το ημίχρονο θα ανοίξει με καλάθι του Μουγιάκου, για να συμπληρώσει ο Μητσέας με 2 ελεύθερες βολές, μετά από αντιαθλητικό φάουλ υπέρ του. Το σκορ στο  33-20, για να επιστρέψουν για τα καλά οι Walkers με ένα δικό τους σερί 11-0 και η διαφορά πλέον στο καλάθι (33-31). Μουγιάκος για τους Kinder και ξανά στους 6 το παιχνίδι, ενώ Σιώτας και Παπανικολόπουλος θα σκοράρουν από πλευράς Walkers, για να κλείσει το ημίχρονο από καλάθι του Παναγιωτόπουλου και το σκορ στο 39-35.

Καλύτερο ξεκίνημα για τους Kinder στην τελευταία περίοδο, με 2 καλάθια του Μητσέα η διαφορά ξανά στους 8 και το σκορ 43-35. Ένα πανεύκολο κλέψιμο του Σούλη που σκοράρει στον αιφνιδιασμό θα τους επιτρέψει να ξαναπάνε σε διψήφια τιμή την διαφορά, για να παραμείνει έτσι μέχρι και το 49-39. Οι Walkers το πάλεψαν πολύ μέχρι το τέλος, έφτασαν μέχρι και το 50-45, ωστόσο οι Kinder ανώτεροι θα πάρουν πανάξια το ροζ φύλλο με 56-49.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Μητσέας Παναγιώτης  ο οποίος σημείωσε 21 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 23 βαθμούς στο ranking.

Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Σούλης Αντώνης  και Καραγεώργος Νικόλαος , ενώ από τους Walkers ξεχώρισαν οι Λουκάς Λευτέρης και Σιώτας Γιάννης.