22.9%
52.4%
42.4%
33.3%

Σε ένα επικό παιχνίδι που χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να κριθεί οι Ξεφτιλάιζερς ήταν εκείνοι που δραπέτευσαν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Βενέτης κόντρα στους Kings με 76-82. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Δεδούσης με 37 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Χαριτόπουλος έβαλε ένα τρίποντο και άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Kings, ο Δεδούσης απάντησε με δύο ελεύθερες βολές για να μειώσει σε 3-2 για τους Ξεφτιλάιζερς, 5-2 με σουτ του Πολυμενίδη, 5-6 με ένα καλάθι του Ατσαλάκη και ένα του Δεδούση, 11-6 με απάντηση με 6-0 σερί οι Kings με τους Χαριτόπουλο, Καρυπίδη και Χαριτόπουλου, 11-11 με ένα τρίποντο του Τυπάλδου και ένα δίποντο του Ατσαλάκη, 12-11 από τον Καρυπίδη, 12-16 με σερί των Τσίτσου, Δεδούση και Νταβού, 14-16 με βολές του Χαριτόπουλου και καλάθι απάντηση του Τσίτσου για το τελικό 14-18 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δεδούσης έβαλε καλάθι για το 14-20, οι Χαριτόπουλος και Φαλάγγας μείωσαν σε 18-20, 18-21 ο Τσίτσος, 22-21 με ένα καλάθι του Βέργου και ένα του Τασιούλη, 22-23 από τον Νταβό 24-23 ο Χαριτόπουλος, 24-25 ξανά ο Τσίτσος, 27-25 με τρίποντο του Παπακωνσταντίνου, 27-27 με νέο καλάθι του Τσίτσου, 29-27 με δύο βολές του Παπακωνσταντίνου και 0-9 σερί στο κλείσιμο του ημιχρόνου οι Τυπάλδος και Δεδούσης για να μπουν στα αποδυτήρια οι Ξεφτιλάιζερς έχοντας προβάδισμα στο σκορ με 29-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Γκοτζής και Χαριτόπουλος μείωσαν σε 33-36, ο Χαραλαμπόπουλος έβαλε καλάθι για το 33-38, 40-38 με 7-0 σερί οι Χαριτόπουλος, Παπακωνσταντίνου και Δερματίνος και απάντηση των Ξεφτιλάιζερς με 10 συνεχόμενους πόντους του Δεδούση για το τελικό 40-48 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φαλάγγας έβαλε καλάθι για το 42-48, ο Χαραλαμπόπουλος απάντησε για το 42-50, 45-50 με νέο τρίποντο του Παπακωνσταντίνου, 45-52 ο Τσίτσος, 48-52 με τρίποντο του Γκοτζή, 48-56 με ένα καλάθι του Νταβού και ένα του Δεδούση, 53-56 με 5-0 απάντηση οι Χαριτόπουλος και Παπακωνσταντίνου, 53-58 ξανά από τον Τσίτσο, 56-58 με τρίποντο του Χαριτόπουλου, 56-60 ο Δεδούσης, 61-60 και προβάδισμα οι Kings με τους Βέργο, Φαλάγγα και Χαριτόπουλο, 61-62 ο Δεδούσης, 63-62 ο Χαριτόπουλος, 63-63 με βολή του Τσίτσου, 66-63 με τρεις βολές του Χαριτόπουλου, 66-65 ο Δεδούσης, 68-65 ο Χαριτόπουλος ξανά με βολές και 68-68 από τους Τσίτσο και Δεδούση με 9″ να μένουν. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας οι Kings δεν σκόραραν με αποτέλεσμα το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Δεδούσης έβαλε καλάθι για το 68-70, ο Φαλάγγας ισοφάρισε σε 70-70, 70-72 ο Δεδούσης, 72-72 από τον Χαριτόπουλο, 72-74 με καλάθι του Τσίτσου, 74-74 ο Βέργος, 74-76 ξανά ο Δεδούσης και 76-76 με καλάθι του Χαριτόπουλου για να οδηγηθεί το ματς σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο ένα 0-6 σερί των Τυπάλδου, Χαραλαμπόπουλου και Δεδούση ήταν αρκετό για να τους δώσει τη νίκη με 76-82.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Δεδούσης, τρομερό ματς έκανε και ο Τσίτσος με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τους Kings ξεχώρισε ο Χαριτόπουλος με 34 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.