10.0%
50.0%
55.1%
16.7%

Μεγάλο ντέρμπυ μεταξύ των δύο ομάδων όπου τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με τους Ρούκουnets να είναι τελικά οι νικητές με 81-80 στην παράταση, σπάζοντας έτσι το κακό σερί 4 συνεχόμενων ηττών που είχαν. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλη τη διάρκεια του ματς, με τους Ρούκουnets να ξεφεύγουν με 9 πόντους λίγο πριν τη λήξη της κανονική διάρκειας, όμως οι Kings έτρεξαν ένα φοβερό σερί 3-12 και έτσι έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί, οι Ρούκουnets ξεκίνησαν δυναμικά, όμως οι Kings δεν τα παράτησαν ποτέ, αφού επέστρεψαν από το -7 στην παράταση και με τρίποντο του Γκοτζή στο τέλος διαμόρφωσαν το τελικό 81-80. Στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα μία λάθος επαναφορά παραλίγο να κόστιζε το ματς στους Ρούκουnets με τον Δερματίνο να προλαβαίνει τον χρόνο σε σουτ 2 πόντων, όμως δεν ευστόχησε και έτσι το ροζ φύλλο πήγε στους Ρούκουnets.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Ψαθά να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Ρούκουnets να απαντούν με τον Μεντή με δίποντο και βολή για το 3-2. Ο Χαριτόπουλος θα δώσει στη συνέχεια προβάδισμα στους Kings για το 3-4, ενώ ο Κοντοπυράκης και ο Μεντής με 2 δίποντα θα κάνουν το 7-4. Ο Δερματίνος με 2/2 βολές θα μειώσει σε 7-6, ενώ ο Φιλιππόπουλος με δίποντο και ο Φρέρης με τρίποντο θα κάνουν το 12-6. Οι Kings με ένα σερί 2-8 θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 14-14, ο Κοντοπυράκης με δίποντο θα κάνει το 16-14, ο Γκοτζής θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 16-16 και ο Μεντής θα κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με δίποντο για το 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χαριτόπουλος με δίποντο θα φέρει το ματς ξανά στο ίσα για το 18-18, οι Ρούκουnets με ένα σερί 8-0 θα πάρουν κεφάλι στο σκορ για να διαμορφώσουν το 26-18, όμως οι Kings με δικό τους σερί 2-13 θα πάρουν το προβάδισμα για το 28-31. Στη συνέχεια, ο Φιλιππόπουλος και ο Μεντής με 2 σερί δίποντα θα κάνουν το 32-31, ο Δερματίνος με τον Χαριτόπουλο με βολή και δίποντο αντίστοιχα θα κάνουν το 32-34 υπέρ των Kings, όμως το ημίχρονο θα κλείσει με 4/4 βολές από τους Φιλιππόπουλο και Μεντή για το 36-34.

Στην επιστροφή των ομάδων από την ανάπαυλα, ο Κοντοπυράκης με δίποντο θα ανοίξει στους 4 τη διαφορά για το 38-34, ο Δερματίνος και ο Καρυπίδης θα ισοφαρίσουν με βολή και τρίποντο αντίστοιχα για το 38-38, με τον Μεντή να δίνει προβάδισμα στους Ρούκουnets, κάνοντας το 40-38. Την ισοφάριση θα κάνει ο Δερματίνος με δίποντο, ενώ οι Ρούκουnets με ένα μίνι σερί 4-2 θα διαμορφώσουν το 44-42. Στη συνέχεια, οι Kings με τους Χαριτόπουλο και Γκοτζή να ευστοχούν σε βολή και δίποντο αντίστοιχα θα πάρουν προβάδισμα για την ομάδα τους (44-45), ενώ 5 σερί των Ρούκουnets από τους Μεντή και Κοντοπυράκη θα διαμορφώσουν το 49-45 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Χαριτόπουλος θα κάνει το 49-47, ο Μιχάκης το 51-47, ο Δερματίνος θα μειώσει σε 51-49 και ο Μεντής θα απαντήσει για το 53-49. Το 53-51 θα διαμορφώσει ο Χαριτόπουλος, ενώ οι Ρούκουnets με ένα σερί 9-2 θα πάρουν τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (9 πόντους) για το 62-53. Στη συνέχεια, ο Γιωτάκης με δίποντο θα μειώσει σε 62-55 και ο Κοντοπυράκης θα επαναφέρει στους 9 πόντους τη διαφορά για το 64-55. Εκεί που όλα έδειχναν νίκη για Ρούκουnets, οι Kings με περίσσια αποθέματα ενέργειας, κατάφεραν με ένα σερί 3-12 να ισοφαρίσουν στο τέλος σε 67-67. Ο Μεντής αστόχησε σε δίποντο στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας για να πάει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Ρούκουnets μπήκαν δυναμικά και αποφασισμένοι για νίκη και με ένα γρήγορο σερί 7-0 από τους Μιχάκη, Μεντή και Κοντοπυράκη έκαναν το 74-67, ενώ ο Ψαθάς απάντησε στη συνέχεια με τρίποντο για το 74-70. Με δίποντο του Κοντοπυράκη, οι Ρούκουnets θα κάνουν το 76-70, ο Γκοτζής με βολή και δίποντο θα κάνει το 76-73, ο Μεντής με βολή το 77-73 και ο Δερματίνος με καλάθι μέσα στη ρακέτα των Ρούκουnets θα διαμορφώσει το 77-75. Οι 2 εύστοχες βολές του Κοντοπυράκη θα κάνουν το 79-75, ενώ ο Γιωτάκης με δίποντο θα απαντήσει άμεσα για να μειώσει σε 79-77. Με δύσκολο δίποντο του Μεντή, οι Ρούκουnets θα πάρουν διαφορά 4 πόντων (81-77), ενώ ένα μεγάλο τρίποντο του Γκοτζή στα τελευταία δευτερόλεπτα θα διαμορφώσει το 81-80. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Ρούκουnets παραλίγο να χάσουν το ροζ φύλλο από τα χέρια τους με μία λάθος επαναφορά. Ο Δερματίνος πρόλαβε τον χρόνο σε σουτ μέσης απόστασης, όμως δεν ευστόχησε και έτσι η νίκη πήγε στους Ρούκουnets.

MVP της αναμέτρησης ο φοβερός Κυριάκος Κοντοπυράκης ο οποίος έκανε όλη τη “βρώμικη” δουλειά για τους Ρούκουnets, σταματώντας στους 21 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 29 ριμπάουντ(!), 2 ασίστ και 2 τάπες, για να φτάσει τους 36 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Μεγάλο ματς και από τον Χάρη Μεντή, ο οποίος ήταν κρίσιμος για τη νίκη των Ρούκουnets με 35 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ! Από τους Kings ξεχώρισε η προσπάθεια του Χαριτόπουλου με 29 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 τάπες.