38.1%
80.0%
37.7%
24.0%

Με φόντο την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, Kings και Χαμένα Ταλέντα διασταύρωσαν τα ξίφη τους, προσφέροντας στο κοινό που την παρακολουθησε πολλές συγκινήσεις, με τα Ταλέντα να παίρνουν τη νίκη με 62-66. Τα Ταλέντα κυριάρχησαν στα πρώτα λεπτα, προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Kings ισορρόπησαν πριν την ανάπαυλα (36-40). Στο δεύτερο μέρος, τα Ταλέντα έπαιρναν κατά διαστήματα μικρές διαφορές των 6-8 πόντων, τις οποίες οι Kings κάλυπταν συνεχώς, με αποκορύφωμα την ισοφάριση σε 62-62 στο τελευταίο λεπτό. Στην επίθεση των Ταλέντων, ο Κασβής ευστόχησε από μέση απόσταση για το 62-64, έπειτα οι Kings αστόχησαν σε τρίποντο νίκης και ο Πενταγιώτης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, που δίνει την πρώτο ροζ φύλλο στους “πορτοκαλί” για φέτος.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι με τα Χαμένα Ταλέντα να μπαίνουν πιο δυνατά. Ο Κασβής με μια βολή άνοιξε το σκορ (0-1), ο Χαριτόπουλος με 2/2 έκανε το 2-1, ακολούθησε σερί 0-12 των Ταλέντων για το 2-13 με τους Ψημάδη, Αντύπα και Πενταγιώτη, οι Χαριτόπουλος και Καρυπίδης μείωσαν σε 6-13, ο Ψημάδης ευστόχησε για το 6-15, ο Παππάς από μέση απόσταση για το 8-15, ο Πενταγιώτης με “καλάθι και φάουλ” έκανε το 8-18, ο Καρυπίδης απάντησε με τρίποντο για το 11-18, ο Ψημάδης ξανά για το 11-20, με τον Γκοτζή με βολή να μειώνει σε 12-20 και τον Καραγρηγορίου να γράφει το 12-22, με το οποίο έκλεισε το δεκαλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Kings ισορρόπησαν. Ξεκίνησαν με σερί 8-0 για το 20-22 με τους Χαριτόπουλο, Γκοτζή και Δερματίνο, ο Μάης από κοντά έκανε το 20-24, οι Γκοτζής και Χαριτόπουλος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους (25-24), οι Μάης και Γεροκωστόπουλος απάντησαν για το 25-29, οι Χαριτόπουλος και Στρατηγόπουλος για το 30-29, ακολούθησε τρίποντο του Καραγρηγορίου για το 30-32, οι Δερματίνος και Χαριτόπουλος πέτυχαν το 34-32, οι Αντύπας και Κυριακού το 34-37, ο Χαριτόπουλος μείωσε στον πόντο (36-37) και ο Πενταγιώτης με τρίποντο έκανε το 36-40 στο τελείωμα του ημιχρόνου.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τσ Ταλέντα να έχουν το προβάδισμα παρά την πίεση των Kings. Οι Χαριτόπουλος και Στρατηγόπουλος μείωσαν σε 39-40, οι Πενταγιώτης, Ψημάδης και Κυριακού έκαναν το 39-46, ο Χαριτόπουλος με απίστευτο προσωπικό επιθετικό κρεσέντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 47-46 και τα Ταλέντα απάντησαν στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου με σερί 0-9 από τους Ψημάδη, Καραγρηγορίου και Μάη για το 47-55.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τις ομάδες να είναι κοντά και το νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Οι Χαριτόπουλος και Παππάς μείωσαν αρχικά σε 50-55, νέο τρίποντο του Καραγρηγορίου για το 50-58, ξανά οι Χαριτόπουλος και Παππάς για το 55-58, ο Καραγρηγορίου με δύο δίποντα έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του (55-62), ο Χαριτόπουλος με 4 βολές και 1 τρίποντο ισοφάρισε σε 62-62 και ο Κασβης αρχικά στα 22″ και έπειτα (αφού μεσολάβησε άστοχη επίθεση των Kings), ο Πενταγιώτης με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο συγκλονιστικός Γιώργος Ψημάδης, ο οποίος πέτυχε  21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Πενταγιώτης και Καραγρηγορίου. Από τους Kings, ξεχώρισε ο Χαριτόπουλος με 42 πόντους και ο Καρυπίδης.