32.0%
86.4%
43.6%
15.4%

Η πορεία των δύο ομάδων ήταν κοινή και οι δύο είχαν σκορ 3-6 και όποιος κέρδιζε θα έκανε ένα βήμα πιο κοντά στην 8άδα.Kings και Benetton κονταροχτυπήθηκαν με την Benetton να υπερτερεί στα σημεία και τις λεπτομέρειες επικρατώντας με 73-69, με τον Τσιβούλα να ναι καταπληκτικός με 31 πόντους και 11/12 βολές.

Στο ξεκίνημα οι Kings πατούσαν καλύτερα με καλάθι του Χαριτόπουλο πήγαν στο 2-6 και στο 5-9 με γκολ φάουλ του Ανδρινόπουλου.Στη συνέχεια του δεκαλέπτου η Benetton Kerdizo πήρε κεφάλι στο σκορ και με τον Στάυρου και τον Τσιβουλά κλείσαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 22-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Kings με τον Δερματίνο έκαναν αντεπίθεση μγια να προσπεράσουν με καλάθι δικό του για το 24-25 κάπου εκεί ο Τσιβούλας πήρε την ομάδα απ το χέρι και την οδήγησε στο ημίχρονο να προηγείται με 9 πόντους και συγκεκριμένα 37-28.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου πάλι οι Kings και ο Δερματίνος μπήκαν δυνατά για να καλύψουν τη διαφορά αλλά ο Αγόρης και ο Τσιβούλας ήταν εκεί για να δώσουν απαντησείς πηγαίνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 12 για το 54-42.Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μεγάλα τρίποντα με τον Γκοτζή και τον Καρυπίδη για να τους βρει το δεκάλεπτο πίσω με μόλις 4 πόντους στο 56-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο φαινόταν ότι το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες όπως και έγινε.Με τον Γκοτζή όχι μονο να σκοράρει αλλά και να οργανώνει και να πασάρει άψογα οι Kings ισοφάρισαν με καλάθι του Ανδρινόπουλου για το 64-64 στα 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς.Μάλιστα πήραν και κεφάλι στο σκορ δύο φάσεις μετά με το τρίποντο του Καρυπίδη, το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο μέχρι το 70-69 με τον Τσιβούλα να πηγαίνει στις βολές και να βάζει ½ 40 δεύτερα πριν τη λήξη.Ο Καρυπίδης δεν σκόραρε στην επόμενη φάση σε τρίποντο και έτσι η Benetton είχε την τελευταία επίθεση εκεί που ο Φελεμέγκας με ψυχραιμία επαγγελματία πάσαρε στον Ασπιώτη στη λήξή της επίθεσης τους σκοράροντας για το 73-69 και 7,5 δεύτερα πριν τη λήξη με τους Kings να κάνουν ένα άστοχο σουτ με το Χαριτόπουλου και τη Benetton να παίρνει μια μεγάλη νίκη.

Απ τους νικητές αδιαφιλονίκητος MVP ο Τσιβούλας με 31 πόντους και 15 ριμπάουντ, πολύ καλός και ο Ασπιώτης με 13 πόντους και ο Αγόρης με 12 πόντους.Για τους Kings ο Δερματίνος με 23 πόντους ο Καρυπίδης με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο μαέστρος Γκοτζής με 14 πόντους και 11 ασίστ πάλεψαν να αποφύγουν την ήττα.