16.7%
55.6%
41.8%
26.1%

Το τρίτο τους ροζ φύλλο στην φετινή Golden League πήραν οι Kings B.C., καθώς κέρδισαν το City B.C. με 69-75 σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην εμπειρία των νικητών. MVP του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Δερματίνος με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το City μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με ένα 8-0 από τους Κατσιβαρδά, Παπαευθυμίου και Συμπάρδη, οι Δερματίνος και Χαριτόπουλος μείωσαν σε 8-4, 10-4 ο Μασούρας, 10-10 με 0-6 σερί οι Δερματίνος και Χαριτόπουλος ξανά, 17-10 με νέο σερί από τους Κανιώτη, Καρβούνη και Παπαευθυμίου για να πάρει κεφάλι το City με 7 πόντους, 17-12 με δύο βολές του Δερματίνου και 19-12 από τον Καρβούνη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kings μπήκαν πολύ πιο συγκεντρωμενοι και πολύ γρήγορα πήραν εκείνοι ένα μικρό προβάδισμα, όμως το City έδειξε πως είχε άμεση απάντηση. Γκοτζής, Χαριτόπουλος και Καρυπίδης μείωσαν σε 19-18, 21-18 ο Καρβούνης, 21-23 με 0-5 οι Μελισσουργός και Δερματίνος, 23-23 ο Τετράδης, 23-28 οι Χαριτόπουλος και Γκοτζής, 27-28 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μασούρα, 27-32 με τους Γκοτζή και Χαριτόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι, 32-32 με ένα τρίποντο του Παπαευθυμίου και ένα καλάθι του Πλούμπη, 32-33 ο Γκοτζής με μια βολή και 34-33 από τον Συμπάρδη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πλούμπης ανέβασε στο 36-33, 36-37 ο Χαριτόπουλος, 38-37 ο Καρβούνης, 38-39 ο Μελισσουργός, 40-39 ο Παπαευθυμίου, 40-41 ο Καρυπίδης, 41-41 με μια βολή ο Μασούρας, 41-46 με ένα τρίποντο του Καρυπίδη και ένα καλάθι του Γκοτζή, απάντηση με 9-0 το City με σκόρερ τους Συμπάρδη, Πλούμπη, Τετράδη και Παπαευθυμίου για το 50-46 και 50-48 από τον Δερματίνο για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του ματς.

Στην τελευταία περίοδο Καρυπίδης, Δερματίνος και Χαριτόπουλος έβαλαν από ένα καλάθι για το 50-54, 52-54 ο Συμπάρδης, 52-56 ο Χαριτόπουλος, 57-56 οι Συμπάρδης και Καρβούνης, 57-58 ο Δερματίνος με δύο ελεύθερες βολές, 59-58 ο Πλούμπης ξανά, 59-60 ο Χαριτόπουλος, 61-60 ο Κατσιβαρδάς, 61-61 ο Δερματίνος, 65-61 ο Παπαευθυμίου με 4 προσωπικούς του πόντους, 65-69 με 0-8 σερί απάντηση οι Δερματίνος και Γκοτζής, 67-69 ο Παπαευθυμίου, 67-72 ο Χαριτόπουλος, 69-72 ο Παπαευθυμίου και δύο βολές του Χαριτόπουλου και μια του Γκοτζή για το τελικό 69-75 του παιχνιδιού.

Για τους Kings, πέρα από τον Δερματίνο, σε τρομερή βραδιά βρέθηκε και ο Χαριτόπουλος, ενώ επίσης καλοί ήταν οι Καρυπίδης και Γκοτζής. Για το City ξεχώρισαν οι Παπαευθυμίου, Συμπάρδης και Καρβούνης.