35.7%
62.5%
16.7%
40.0%

Στην πρώτη τους νίκη έφτασαν έπειτα από 8 άκαρπες αγωνιστικές οι Kings B.C. δείχνοντας πολλή όρεξη και πάθος για μπάσκετ μέσα στο παρκέ, αν και βρίσκονταν με μόλις 6 άτομα στην αποστολή τους. Οι Kings αντιμετώπισαν τους Lavrio Miners, οι οποίοι προέρχονταν επίσης από ένα σερί ηττών (7 συγκεκριμένα), οπότε η νίκη θα αποτελούσε για οποιαδήποτε από τις δυο ομάδες “φάρμακο”. Οι Kings παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ από την αρχή, απέκτησαν από νωρίς ένα πολύ καλό διψήφιο προβάδισμα, το οποίο λειτούργησε ευεργετικά για εκείνους, έχτισαν πάνω σε αυτό και έφτασαν στο 66-41 τελικό σκορ, ανεβαίνοντας βαθμολογικά στο 1-8.

Η αναμέτρηση ξεκινά με Μηλιώνη για το 0-2, Χαριτόπουλος και Τασιούλης για το 4-2, Μηλιώνης με τρίποντο κάνει το 4-5, Βέργος και 6-5, Β. Λουκάς και 6-7, ενώ οι Kings με Γκοτζή, Χαριτόπουλο, Τουμπακάρη και Πολυμενίδη και ένα 9-0 σερί θα γράψουν το 15-7 του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Χαριτόπουλος για το 17-7, Β. Λουκάς και Μηλιώνης για το 17-12, Χαριτόπουλος και 19-12, 19-15 με τρίποντο ο Μηλιώνης, Τασιούλης και Γκοτζής για το 24-15, Κ. Καππής και 24-16, Χαριτόπουλος και Γκοτζής για το 29-16, Μηλιώνης και Νίνος με δυο τρίποντα μειώνουν στο 29-22, ενώ οι Βέργος και Τασιούλης γράφουν το 33-22 του ημιχρόνου.

Επιστροφή στο παρκέ με Γκοτζή και Βέργο να κάνουν το 37-22, Β. Λουκάς και Νίνος για το 37-27, Χαριτόπουλος και 40-27, 40-29 ο Νίνος, 45-29 ξανά ο Χαρίτοπουλος, Νίνος και 45-31, ενώ οι Τασιούλης και Χαριτόπουλος θα γράψουν το 49-31.

Στην τελευταία περίοδο πρώτοι σκοράρουν οι Lavrio Miners με Μηλιώνη για το 49-33, Χαριτόπουλος και Γκοτζής κάνουν το 55-33, Β. Λουκάς σκοράρει για το 55-35, 11-0 σερί των Kings για να κλειδώσουν το ματς με Πολυμενίδη, Χαριτόπουλο και Βέργο να σκοράρουν για το 66-35, ενώ το παιχνίδι θα κλείσει με το τελικό 66-41 έπειτα από δυο σερί τρίποντα του Νίνου.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Χαριτόπουλος, ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 31 πόντους με 5 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 29 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Χαριτόπουλου από τους Kings B.C. ξεχώρισε και ο Τασιούλης, με τον Γκοτζή να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Lavrio Miners σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μηλιώνης και ο Νίνος.