25.0%
54.5%
59.1%
44.0%

Σε ένα χαλαρό ματς χωρίς ιδιαίτερα αμυντική σκληράδα η PanCar συνέχισε το αήττητο της κερδίζοντας με 91-71 τους Kings B.C..MVP του αγώνα ήταν ο Πέτρος Χιουτακάκος με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν ότι το ματς θα κυλήσει αρκετά χαλαρά, το σκορ πήγε πολύ ψηλά, με την PanCar να είναι στο τιμόνι. Ο Χαριτόπουλος έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Κονταξής ισοφάρισε σε 2-2, 2-4 από τον Γκοτζή, 5-4 ο Χιουτακάκος με τρίποντο, 5-6 από τον Σπανό, 6-0 από Σπανό, Κονταξή και Κολλάρο για το 11-6 και απάντηση με 0-5 οι Χαριτόπουλος και Δερματίνος για την ισοφάριση. Φούκος και Χιουτακάκος έτρεξαν ένα 7-0 για το 18-11, 18-14 από τον Γκοτζή, 20-14 από τον Κονταξή, 20-16 από Σπανό και ένα καλάθι του Θανάση Σπανού και ένα τρίποντο του Χιουτακάκου για το 25-16. Ο Σπανός με μια βολή μείωσε σε 25-17 και το πολυμηχάνημα της PanCar που ακούει στο όνομα Σπανός έβαλε το τελευταίο καλάθι της περιόδου για να γράψει το 27-17.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν ακατάπαυστα, με τις άμυνες να συνεχίζουν στην ίδια χαλαρή διάθεση. Ο Κονταξής έγραψε το 29-17, 29-19 από τον Δερματίνο, 31-19 με σουτ ο Σταμέλος, 31-23 από τους Γιωτάκη και Σπανό, απάντηση με το ίδιο σερί οι Χιουτακάκος και Φούκος για το 35-23, 35-28 με ένα δίποντο και ένα τρίποντο του Χαριτόπουλου, 38-28 με γκολ φάουλ ο Φούκος, 38-30 ξανά από τον Χαριτόπουλο, 39-30ε μια βολή ο Καρακάσης και 39-32 ο Χαριτόπουλος. Τρίποντο ο Σταμέλος για το 42-32, 42-34 από τον Χαριτόπουλο ξανά, ο οποίος ήταν μόνιμος πονοκέφαλος για της άμυνα της PanCar, άλλο ένα τρίποντο για τους πρωτοπόρους με τον Φούκο για το 45-34, 45-36 από τον Σπανό, 46-36 με μια βολή ο Φούκος, 46-38 από τον Δερματίνο και 48-38 ο Καρακάσης. Χαριτόπουλος και Σπανός μείωσαν σε 48-41, όμως οι Φούκος και Καρακάσης πήγαν ξανά στο +10 την ομάδα τους, για να κλείσουμε ημίχρονο με σκορ 51-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η PanCar συνέχισε να παίζει τόσο όσο έπρεπε ώστε να έχει τη διαφορά που είχε χτίσει, χωρίς αυτή να ανεβαίνει, αλλά ούτε και να πέφτει. Ο Κολλάρος έβαλε ένα καλάθι για το 53-41, 53-43 από τον Σπανό, 55-43 ο Χιουτακάκος, 55-45 ο Χαριτόπουλος, 57-45 από τον Χιουτακάκο και 57-48 με τρίποντο ο Χαριτόπουλος. Σταμέλος και Χιουτακάκος έβαλαν από ένα τρίποντο για το 63-48, 63-50 ξανά με καλάθι του Χαριτόπουλου, 65-48 με 2/2 βολές ο Σπανός, 65-52 από τον Γκοτζή, 69-52 με τους Χιουτακάκο και Σπανό να βάζουν από ένα καλάθι και από ένα καλάθι οι Χαριτόπουλος, Δερματίνος και Σπανός για το τελικό 69-58 της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Kings έδειξαν κάποια σημάδια κούρασης, η PanCar συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και με τα καλά ποσοστά της και η διαφορά ανέβηκε στο διπλάσιο. Ο Χιουτακάκος έγραψε το 71-58, 71-60 από τον Γιωτάκη, 74-60 με άλλο ένα τρίποντο του ασταμάτητοθ Χιουτακάκου στο ματς, 74-62 από τον Σπανό, 77-62 με τρίποντο του Κονταξή και 77-67 από τους Δερματίνο και Χαριτόπουλο. Φούκος και Κολλάρος έτρεξαν ένα 7-0 για το 86-67, ο Δερματίνος έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια για το 86-71 και οι Φούκος-Σπανός έβαλαν ένα τρίποντο και ένα δίποντο αντίστοιχα για να γράψουν το τελικό 91-71 του αγώνα.

Για την PanCar, πέρα από τον Χιουτακάκο, ηχηρή εμφάνιση έκανε και ο Φούκος με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Σπανός με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο και Κονταξής με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Kings πολύ καλός ήταν ο Χαριτόπουλος με 25 πόντους, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, όπως επίσης και ο Γκοτζής που πλησίασε το triple double με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 12 ασίστ, ενώ είχε και 3 κλεψίματα και μια τάπα.