25.0%
53.3%
34.9%
26.1%

Οι Kourayo B.C. επικράτησαν με 63-56 των Fundamentals για να ανέβουν στο 3-1 και να συνεχίσουν την τρομερή προσπάθεια που κάνουν την φετινή χρονιά. Το παιχνίδι στο μεγαλύτερο του μέρος ήταν πολύ οριακό, το φινάλε όμως των Kourayo ήταν καλύτερο με αποτέλεσμα να παίρνουν ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αυξέντιος Τυχόπουλος με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Kourayo B.C. ξεκίνησαν το ματς με 4-0 με ένα καλάθι του Λόλα και ένα του Αβούρη, ο Θωμάδης με τρίποντο μείωσε σε 4-3 για τους Fundamentals, 12-3 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λόλα και ένα δίποντο του Τυχόπουλου, 12-10 με απάντηση με 0-7 σερί οι Θωμάδης, Αθανασιάδης και Λάμπρης, 15-10 με νέο τρίποντο του Λόλα, 15-16 και προβάδισμα οι Fundamentals με δύο καλάθια του Αθανασιάδη και ένα του Θωμάδη, 17-16 από τον Τσόχα, 17-21 με 0-5 απάντηση οι Σαρρής και Παπαγιάννης και απάντηση με ένα γρήγορο 4-0 οι Λόλας και Μπαρδής για να κλείσει ισόπαλο το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με σκορ 21-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Αναστασίου και Τυχόπουλος έβαλαν από ένα καλάθι για το 25-21, ο Παπαγιάννης με τρίποντο μείωσε σε 25-24, 27-24 ξανά ο Αναστασίου, 27-28 και προβάδισμα οι Fundamentals με ένα καλάθι του Θωμάδη και ένα του Σαρρή, 34-28 με άμεση απάντηση από τους Τυχόπουλο και Λόλα, 34-31 με τρίποντο του Αθανασιάδη, 37-31 ξανά με πόντους του Λόλα και δύο βολές του Θωμάδη για το τελικό 37-33 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αθανασιάδης μείωσε σε 37-35, οι Τσόχας, Λόλας και Σαφλέκας απάντησαν με ένα καλάθι ο καθένας για το 43-35, 43-37 από τον Λάμπρη, 46-37 με τρίποντο του Μπαρδή, 46-39 με σουτ μέσης απόστασης από τον Παπαγιάννη, 49-39 με μια βολή του Λόλα και ένα καλάθι του Τυχόπουλου, 49-41 με δύο βολές του Θωμάδη 53-41 με 4 συνεχόμενους πόντους του Τσόχα και καλάθι του Θωμάδη για το τελικό 53-43 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αναστασίου έβαλε καλάθι για το 55-43, ο Παπαγιάννης με τον Τασιόπουλο απάντησαν με 0-6 και μείωσαν σε 55-49, 56-49 με μια βολή του Λόλα, 56-54 με ένα καλάθι του Τασιόπουλου και ένα τρίποντο του Σαρρή, 58-54 από τον Μπαρδή στον αιφνιδιασμό, 58-55 με μια βολή του Λάμπρη, 61-55 με ένα καλάθι και μια βολή του Μπαρδή, 61-56 με μια βολή του Αθανασιάδη και δύο του Σαφλέκα για το τελικό 63-56 του παιχνιδιού.

Για τους Kourayo B.C., πέρα από τον Τυχόπουλο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Λόλας με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες. Για τους Fundamentals ξεχώρισε ο Παπαγιάννης με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.