13.6%
55.6%
29.3%
23.8%

Πολύ δυνατό παιχνίδι ανάμεσα στους Kouvades BC, απέναντι στην Νίκαια με νικητές τους πρώτους στα σημεία. Σημαντικό ρόλο, αποτέλεσαν τα πολλά επιθετικά τους ριμπάουντ και οι δεύτερες επιθέσεις που εκδήλωναν κυρίως όταν η Νίκαια πλησίαζε στο σκορ. Τελικό σκορ αναμέτρησης 53-44.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι νωθρά και εμφανώς μπουκωμένες, παρά τις καλές τους εμπνεύσεις, οι εκτελέσεις τους ήταν ως επί το πλείστον άστοχες. Το σκορ άνοιξε από τα χέρια του Οικονομάκου, για να απαντήσουν οι Σακκάς με 4 πόντους και ο Μπαρέκος. Ποθητός με 4 δικούς του, προσθέτει 2 ακόμα ο Πολιτίδης και το δεκάλεπτο λήγει στο 8-7.

Μέρα με την νύχτα σε θέμα παραγωγικότητας το δεύτερο μισό του ημιχρόνου, το οποίο είχε πολλές ωραίες φάσεις και περισσότερο σκορ. Ο Σακκάς με τέσσερα σερί δικά του καλάθια, απάντηση του Οικονομάκου για τους μπλε. Νικολακόπουλος με το δίποντο, απαντάνε οι Πετρόπουλος, Σακκάς για τρεις και ο Μπαρέκος. Το ημίχρονο θα λήξει με το σκορ στο 25-18.

Μετά την ανάπαυλα η Νίκαια θα μπει καλύτερα και θα μειώσει στους τρεις την διαφορά, με τους Πολιτίδη, Σιμιντζή και Καρρά. Θα βρουν λύσεις οι Kouvades που ξανά παίρνουν αέρα εννέα πόντων στο 34-25. Η διαφορά θα αυξηθεί κι άλλο με τα καλάθια από τον Πετρόπουλο, τον Λαζάρου και τον Μπαρέκα. Οι αντίπαλοι τους αποφασισμένοι όμως θα ξανά μαζέψουν την διαφορά στους τέσσερις πόντους με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου στο 38-34.

Παρά την αξιότιμη προσπάθεια της Νίκαιας να παραμείνει κοντά στο σκορ, οι πολλές δεύτερες επιθέσεις των αντιπάλων τους, τους κρατάνε σε σταθερή απόσταση ασφαλείας. Η διαφορά πήγε μέχρι και τους 11 πόντους και το παιχνίδι θα λήξει με νικητές τους Kouvades BC, με τελικό σκορ 53-44.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Μπαρέκος Γιώργος ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 25 ριμπάουντ, 4 ασσίστ, φτάνοντας έτσι τους 24 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Λαζάρου Δημήτρης και Μούρτζινος Παναγιώτης, ενώ από την Νίκαια ξεχώρισαν οι Ποθητός Αντώνης και Νικολακόπουλος Αλέξης.