12.5%
84.6%
29.3%
16.7%

Μια νίκη στις λεπτομέρειες κατάφεραν να πάρουν οι Kouvades απέναντι στους Fundamentals με το τελικό 50-44 στην 17η στροφή της φετινής Rookie. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, με τους Kouvades να πατάνε γκάζι στην τρίτη περίοδο, όπου και άνοιξαν τη διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους. Οι Fundamentals δεν παρέδωσαν όπλα, αφού προσπάθησαν για την ανατροπή στα τελευταία 10 λεπτά, κλείνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 3, όμως 2 εύστοχα καλάθια των νικητών και ο ελάχιστος χρόνος που απέμενε, δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν την ανατροπή.

Έναρξη του παιχνιδιού, με δίποντο από τον Καραμάνο για το αρχικό 0-2 και τους Kouvades να μπάινουν στο ματς με καλάθι του Μπαρέκου για το 2-2 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα δίποντο του Καλαλή και ένα τρίποντο του Καραμάνου θα κάνουν το 2-7, οι Kouvades με 2 δίποντα των Σακκά και Πετρόπουλο θα μειώσουν στον πόντο και το 6-7, ενώ ένα τρίποντο από τον Καλαλή και ένα δίποντο του Σαρρή θα πάει το ματς στους 6 πόντους και το 6-12 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα σερί 8-2 από τους Kouvades θα ισοφαρίσει στο 14-14, ενώ ένα καλάθι του Αθανσιάδη στη λήξη, θα δώσει προβάδισμα 2 πόντων στους Fundamentals για το 14-16 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αθανασιάδης θα ξεκινήσει όπως τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με νέο δίποντο για το 14-18, ο Μπαρέκος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο μειώνοντας στο 16-18, ενώ ένα σερί 2-6 από τους Καραμάνο και Αθανασιάδη, θα στείλει τη διαφορά στους 6 πόντους και το 18-24 του ματς. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με 2 απανωτά δίποντα ο Μπαρέκος, κλείνοντας έτσι το πρώτο μισό του ματς στο 22-24 για τις δύο ομάδες.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Αθανασιάδης με βολή θα κάνει το 22-25, οι Kouvades με 2 δίποντα του Πετρόπουλου και τρίποντο του Αρβανιτόπουλου θα περάσουν μπροστά για το 29-25, ενώ ο Καλαλής με εύστοχο τρίποντο, θα μειώσει στον πόντο, με το σκορ στο 29-28. Εκεί, ο Αρβανιτόπουλος με βολή θα κάνει το 30-28, ο Καλαλής με δίποντο θα ισοφαρίσει στο 30-30, όμως οι Kouvades, θα τρέξουν ένα σερί 10-0, έπειτα από 4 πόντους του Πετρόπουλου, 4 ακόμα του Σακκά και δίποντο του Μπαρέκου για το 40-30, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο ο Κολιούσης, ο οποίος θα μειώσει στους 8 και το 40-32 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Λαζάρου με βολή θα γράψει το 41-32, ο Καραμάνος θα απαντήσει με δίποντο για το 41-34, ενώ ο Αρβανιτόπουλος, με τον ίδιο τρόπο, θα διαμορφώσει το 43-34 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Καραμάνος με 2/2 βολές θα μειώσει στο 43-36, οι Kouvades με δίποντο του Γιωτόπουλου από μέση απόσταση θα γράψουν το 45-36, ενώ ο Καραμάνος με 4 συνεχόμενες βολές και ο Αυγουστής με δίποντο από την base line, θα ρίξουν τη διαφορά του παιχνιδιού στους 3 πόντους και το 45-42 της αναμέτρησης, 2 λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί, ένα τρίποντο κορυφής του Πετρόπουλου και ένα δίποντο του Αρβανιτόπουλου έκαναν το 50-42, ενώ το τελικό 50-44, διαμόρφωσε με δίποντο ο Κολιούσης.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Γιώργος Μπαρέκος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 10 πόντους, με 14 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, κλέβοντας 4 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 20 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Kouvades B.C. ξεχώρισε επιπλέον ο Πετρόπουλος, με τον Σακκά να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Fundamentals σε καλή μέρα βρέθηκε ο Καραμάνος και ο Κολιούσης.