12.5%
40.0%
50.0%
22.2%

Αγχώθηκαν στο τέλος οι Whalers, όμως τελικά επικράτησαν των πολύ σκληρών για να πεθάνουν Kouvades. Οι Whalers ξέφυγαν από το πρώτο κιόλας λεπτό, με πολύ καλές άμυνες και φυσικά μεγάλα σουτ μπροστά. Μία δόση χαλαρότητας, σε συνδυασμό με μία αντεπίθεση διαρκείας από τους Kouvades και το παιχνίδι από το πουθενά στους 3 πόντους, περίπου ένα λεπτό πριν την λήξη. Ευτυχώς για τους μεν, δυστυχώς για τους δε, η ζυγαριά θα εξακολουθήσει να γέρνει υπέρ των Whalers, που εν τέλει έφυγαν με το ροζ φύλλο. Τελικό σκορ αναμέτρησης 44-50

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με τους Whalers να είναι σεληνιασμένοι και να παίρνουν από νωρίς διαφορά. Φυσικά δεν αρκέστηκαν μονάχα στις επιθετικές τους ορέξεις, αφού όλα ξεκινούσαν από την άμυνα, που μάσαγε σίδερα. Χαρακτηριστικό ότι δέχθηκαν μόλις 3 πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο. Με την λήξη του δεκαλέπτου το σκορ θα γράψει 3-20.

Πιο ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο, αφού οι Kouvades θα παρουσιαστούν εμφανώς καλύτεροι και συγκροτημένοι και εκμεταλλευόμενοι τις πολλές δεύτερες ευκαιρίες, λόγω των επιθετικών ριμπάουντ θα μείνουν σε ένα αξιοπρεπές σημείο για τα δεδομένα της αναμέτρησης. Τελικό σκορ ημιχρόνου 17-35.

Οι Kouvades δεν αρκέστηκαν στην καλή τους δεύτερη περίοδο, αλλά συνέχισαν ακόμη πιο σκληρά, έσφιξαν πολύ την άμυνα, βρήκαν εύκολα καλάθια και μείωσαν στους 12 (26-38). Οι Whalers «τρακαρισμένοι» επιθετικά ευστοχώντας σε μόλις 6 πόντους, ενώ όλους κι όλους 3 είχαν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η διαφορά στους 11 λοιπόν και οι δύο ομάδες θα πάνε στους πάγκους με το σκορ στο 30-41.

Η αντεπίθεση από τους Kouvades δεν σταμάτησε ποτέ! Πίεσαν, έτρεξαν το γήπεδο, βρήκαν μεγάλα σουτ και έριξαν την διαφορά μέχρι και τους 3 πόντους πολύ λίγο πριν την λήξη. Όμως οι Whalers έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία, έβγαλαν τις άμυνες που έπρεπε και μπροστά έκαναν ό,τι έπρεπε για να φύγουν με το ροζ φύλλο με το τελικό 44-50.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Παπαρούνης Θανάσης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 9 πόντους, με 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 18 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους The Whalers ξεχώρισε επιπλέον ο Λάμπρου Νεκτάριος, με τον Μαράτος Γιάννης να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Kouvades B.C. σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μπαρέκος Γιώργος και ο Λαζάρου Δημήτρης.