26.7%
57.1%
34.6%
32.0%

Σε ένα ματς με τρομερή ροή και κάμποσες εναλλαγές στο προβάδισμα, οι L.A.P.D. χρειάστηκαν την παράταση για να κερδίσουν τους Τουβλέικερς με 68-69. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Μητκάκης με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους LAPD να βγάζουν τρομερή όρεξη στο ματς, κυρίως στην άμυνα, κάτι το οποίο τους οδηγούσε σε εύκολα καλάθια στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρουν από νωρίς μια καλή διαφορά. Ο Μητκάκης έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Λειβαδάς απάντησε με τρίποντο για το 3-2, Μητρόπουλος, Μητκάκης και Αρζουμανίδης απάντησαν με 0-11 για το 3-13, 5-13 από τον Ρίκο και από ένα καλάθι ξανά οι Μητρόπουλος και Μητκάκης για το 5-17. Κοσκέρας και Μαρίνος μείωσαν σε 10-17, για να έρθει απάντηση με 0-6 από τους Ζαπαντιώτη και Μάλη για το τελικό 10-23 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τουβλέικερς έβγαλαν τον καλό τους εαυτό, μείωσαν μέχρι και στη μία κατοχή την διαφορά, αλλά στη συνέχεια έμειναν από ανάσες και η διαφορά άνοιξε στις τρεις κατοχές για τους LAPD. Ρίκος, Γιαννουλάκης και Μαρίνος μείωσαν σε 16-23, 16-25 από τον Μπάρλα και άλλο ένα σερί με 7-0 από τους Γιαννουλάκη, Αγκουριδάκη και Ρίκο για το 23-25. Τρίποντο του Μάλη για το 23-28, 25-28 από τον Ρίκο ξανά, 25-32 από τους Μάλη και Μπάρλα και 27-32 από τον Κοσκέρα. Καλάθι του Αρζουμανίδη για το 27-34, 28-34 με μια βολή ο Κοσκέρας και δύο βολές του Κατέβα για το τελικό 28-36 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Τουβλέικερς μπήκαν φουριόζοι μετά την ξεκούραση από το ημίχρονο, σκοραραν από παντού και πήραν θέση οδηγού στο ματς. Ρίκος και Αγκουριδάκης ισοφάρισαν σε 36-36, 36-38 από τον Ζαπαντιώτη και 5-0 από τους Μαρίνο και Ρίκο για το 41-38. Σε 41-40 μείωσε ο Αρζουμανίδης, ο Κοσκέρας απάντησε, ο Μητκάκης έβαλε μια βολή για το 43-41 και οι Γιαννουλάκης, Αγκουριδάκης απάντησαν με 5-0 για το 48-41. Μητρόπουλος και Μπάρλας μείωσαν σε 48-45, ο Ρίκος έβαλε δύο βολές για το 50-45 και 50-46 από τον Μητρόπουλο για να κλείσουμε το δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο οι Τουβλέικερς κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους μέχρι το τελευταίο λεπτό, όμως σε αυτά τα τελευταία δευτερόλεπτα οι LAPD αντέδρασαν σωστά, είχαν την ευκαιρία να το κλέψουν, όμως τελικά το ματς πήγε παράταση. Ο Μαρίνος έβαλε τρίποντο για το 53-46, οι LAPD απάντησαν με 0-6 των Μητρόπουλο και Μητκάκη για το 53-52, 56-52 ξανά με τρίποντο του Μαρίνου και 56-56 από τους Μητρόπουλο και Μητκάκη. Καμηνάρης και Ρίκος σκοραραν 4 πόντους για να γράψουν το 60-56 με 1.17 να μένει, όμως στη συνέχεια οι Μαλης με τρίποντο και Μητρόπουλος με μια βολή ισοφάρισαν σε 60-60 με 11″. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκεια ο Μητρόπουλος έπαιξε απίστευτη άμυνα, οι Τουβλέικερς δεν έβγαλαν σουτ με καλές προϋποθέσεις και το ματς πήγε παράταση.

Στο έξτρα πενταλεπτο του αγώνα οι Τουβλέικερς μπήκαν δυνατά, όμως έχασαν με foul out τον Ρίκο από νωρίς και στη συνέχεια τα πράγματα δυσκόλεψαν. Τρίποντο του Αγκουριδάκη για το 63-60, απάντηση με 0-5 οι Αρζουμανίδης και Μητρόπουλος για το 63-65 και 64-65 με μια βολή του Κοσκέρα. Καλάθι του Μητκάκη για το 64-67, απάντηση με 4-0 ο Γιαννουλάκης για το 68-67 και άμεση απάντηση από τον Μπάρλα για το 68-69 με 47″ να μένουν. Στην επόμενη επίθεση των Τουβλέικερς οι LAPD έκλεψαν την μπάλα, έκαναν μεγάλη επίθεση, αστόχησαν σε δίποντο και οι κίτρινοι καθάρισαν το ριμπάουντ. Έμεναν 12″ για λήξη, οι Τουβλέικερς επιχειρησαν σουτακι μέσης απόστασης, το οποίο όμως ήταν αστοχο κι έτσι οι LAPD έφυγαν με τη νίκη με τελικό σκορ 68-69.

Για τους LAPD, πέρα από τον Μητκάκη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Μητρόπουλος, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Αρζουμανίδη και Μάλη. Για τους Τουβλέικερς ξεχώρισαν οι Ρίκος, Μαρίνος, Αγκουριδάκης και Γιαννουλάκης.