25.9%
83.3%
20.5%
25.0%

Τεράστια νίκη με 44-49 πήραν οι Clerks B.C. στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στους L.A.P.D., σε ένα ματς όπου οι νικητές είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού. Οι LAPD του κόουτς Ζαπαντιώτη έδειξαν πυγμή και έφτασαν από το -9, το οποίο γράφτηκε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ως το προβάδισμα με μερικά δευτερόλεπτα για λήξη, όμως σε εκείνο το σημείο οι παίχτες του κόουτς Ζουρελίδη ήταν πιο συγκεντρωμενοί και πήραν το ροζ φύλλο στο ντέρμπι κορυφής. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Σκαντζής με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ρίζας ξεκίνησε με 2 εύστοχες βολές για τους Clerks, οι LAPD απάντησαν με 10-0 σερί με πόντους των Κεαλόγλου, Προύτζα και Μπάρλα για το 10-2, από ένα τρίποντο οι Χαντζής και Σκαντζής για το 10-8 και 12-8 από τον Αρζουμανίδη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι Clerks μπήκαν δυνατά με ένα 0-9 σερί των Χαντζή και Σκαντζή και πήραν κεφάλι στο σκορ με 12-17, ο Κεαλόγλου μείωσε σε 13-17 με μια βολή, 13-21 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Ράνη και 5-0 σερί δια χειρός Κεαλόγλου για να κλείσουμε το ημίχρονο με σκορ 18-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ράνης ξεκίνησε με δύο εύστοχα σουτ για το 18-25, 24-25 από τους Προύτζα και Μητρόπουλο, 24-27 ο Ρίζας, 26-27 ο Πολυχρονόπουλος, 26-33 οι Ρίζας και Σκαντζής, 28-33 ο Κεαλόγλου και 28-37 με δύο βολές του Ρίζα και ένα καλάθι του Χαντζή για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του ματς.

Στην τελευταία περίοδο ο Προύτζας ξεκίνησε με εύστοχο διποντο για το 30-37, ο Χαντζής απάντησε με δύο βολές για το 30-39, 32-39 ο Δημητρακόπουλος, 32-41 με ακόμη δύο βολές του Χαντζή, 41-41 με 9-0 σερί οι Κεαλόγλου και Πολυχρονόπουλος, 41-43 ο Σκαντζής, 44-43 με τρίποντο ο Μητρόπουλος και απάντηση με 0-6 σερί οι Χαντζής, Σκαντζής και Ρίζας για το τελικό 44-49 του αγώνα.

Για τους Clerks, πέρα από τον Σκαντζή, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Ρίζας και Χαντζής. Για τους L.A.P.D. ξεχώρισαν οι Κεαλόγλου, Προύτζας και Μητρόπουλος.