13.3%
63.6%
26.7%
13.6%

Οι L.F.C. σημείωσαν την δεύτερή τους νίκη στην Rookie League, με την επική τους ανατροπή στο ματς με τη Νίκαια. Μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο η Νίκαια προηγούταν με διψήφια διαφορά, όμως ένα ονειρικό 13-0 σερί των L.F.C. έκανε το 26-38, 39-38 και πλέον είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι. Έπειτα από το σερί αυτό, οι L.F.C. κατάφεραν να κρατήσουν μία σταθερή απόσταση του ενός καλαθιού από τη Νίκαια και με το ματς να κρίνεται μέχρι και το τελευταίο σουτ, οι L.F.C. έφυγαν με τη νίκη από το Ο.Α.Κ.Α. και ολοκλήρωσαν την απίστευτη ανατροπή τους.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με καλάθια Τζελέπη και Μαργέλλου για το 0-5 της Νίκαιας, Δημητρίου, Κρητικός για το 4-5, Σιμιντζής και 4-7, Κρητικός για το 5-7, 5-10 ο Σιμιντζής, Αθανάσουλας για το 6-10, 6-13 ο Ντζερεμές, 8-13 ξανά ο Αθανάσουλας, ενώ το 8-16 θα κάνει ο Λιάπης.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Δημητρίου για το 9-16, Σιμιντζής και Γαζεπίδης για το 9-21, Καραμπάς, Νικηταίδης και Αθανάσουλας θα μειώσουν όμως στο 15-21, 15-23 ο Μαργέλλος, Νικηταίδης και 18-23, ενώ το 18-25 θα κάνει ο Λιάπης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο πρώτη θα σκοράρει η Νίκαια με Οικονομάκο, Τζελέπη να χτίζουν ένα 0-6 σερί για το 18-31, Κρητικός για το 21-31, Μαργέλλος και 21-34, ενώ το 23-34 θα κάνει ο Τσουπαρόπουλος.

Τέταρτο δεκάλεπτο και Ντζερεμές για το 23-36, Κοντονάτσιος και 26-36, Μαργέλλος για το 26-38, φοβερό 13-0 σερί των L.F.C. με τους Καραμπά, Νικηταίδη, Κρητικό και  Δημητρίου να σκοράρουν  για να τους βάλουν μπροστά με έναν (39-38), ο Μαργέλλος θα ξαναβάλει μπροστά την ομάδα του με δυο βολές για το 39-40, ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Νικηταίδης θα βάλει ένα πολύ σημαντικό δίποντο για το 41-40, η Νίκαια θα αστοχήσει στην επόμενη επίθεση, όμως το ίδιο θα γίνει και με την επόμενη επίθεση των L.F.C. Εν συνεχεία η Νίκαια θα αστοχήσει σε δυο βολές και πλέον με 24 δεύτερα να απομένουν η Νίκαια θα δώσει και τα τρία φάουλ που είχε, ο Κρητικός θα βάλει μια βολή για το 42-40 και στην τελευταία επίθεση του ματς η Νίκαια θα αστοχήσει σε τρίποντη προσπάθεια και οι L.F.C. θα φύγουν με τη νίκη.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Δημητρίου, ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 6 πόντους, με 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 17 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους L.F.C. ξεχώρισε επιπλέον ο Κρητικός, με τον Καραμπά να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τη Νίκαια σε καλή μέρα βρέθηκε ο Τζελέπης και ο Ντζερεμές.