11.5%
37.5%
30.6%
6.7%

Οι Jackal Trotters κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη ψυχολογίας απέναντι στους LFC, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Rookie League. Από το 3ο δεκάλεπτο οι Jackal Trotters είχαν εξασφαλίσει μία απόσταση της τάξεως των 10 πόντων από τους LFC, την οποία ωστόσο είδαν να στενεύει επικίνδυνα και εν τέλει να κάνει φτερά, με την φοβερή 13-0 είσοδο των δεύτερων στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με το σκορ να βρίσκεται στο 35-30 όμως, οι Jackal Trotters θα σκοράρουν 6 απανωτούς πόντους για να κάνουν την ανατροπή στην ανατροπή και να βάλουν τέλος σε ένα από τα πιο τρελά εφετινά ματς, επικρατώντας με 35-36 και εξασφαλίζοντας την πρώτη τους εφετινή νίκη.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με καλάθι Τσουπαρόπουλου για το 2-0, 2-2 από τον Αργυρίου, 5-2 με τρίποντο ο Αγγελόπουλος, Πετούσης και Κακκαβάς ισοφαρίζουν σε 5-5, 6-5 με βολή ο Νικηταίδης, Αργυρίου και Ταμπάκος κάνουν το 6-10, 9-10 μειώνει με τρίποντο ξανά ο Νικηταίδης, ενώ το 9-12 θα γραφτεί από τον Αργυρίου.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Αθανάσουλας για το 11-12, 11-14 ο Αργυρίου,13-14 μειώνει ο Νικηταίδης, 13-16 ο Τουμάσης, 15-16 από τον Αθανάσουλα, 15-18 ο Αργυρίου, ενώ το 16-18 του ημιχρόνου θα διαμορφωθεί από βολή του Τσουπαρόπουλου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα “τσακάλια” θα εισέλθουν με ένα 0-8 σερί και σκόρερ τους Κακκαβά και Ταμπάκο για το 16-26, Αθανάσουλας για το 18-26, Αργυρίου και 18-28, Αθανάσουλας και Δημητρίου για το 22-28, ενώ το 22-30 θα κάνει ο Κακκαβάς ξανά με δίποντο.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ένα σερί 13-0 των LFC με σκόρερ τους Αθανάσουλα, Νικηταίδη και Κοντονάτσιο θα τους βάλει μπροστά με 35-30, ωστόσο οι Jackal Trotters κάπου εκεί θα καταφέρουν να κάνουν το comeback. Ο Ακαρέπης σε δύο επιθέσεις των Trotters θα βάλει 4 πόντους για το 35-34, και με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει οι LFC στην επόμενη τους επίθεση θα κάνουν το λάθος, από το οποίο θα επωφεληθεί ο Κακκαβάς που θα κάνει το 35-36. Στην επόμενη τους και ύστατη επίθεση οι LFC θα αστοχήσουν σε τρίποντο και όχι πολύ αργότερα από αυτό, το παιχνίδι θα λήξει.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Ταμπάκος, ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 5 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 13 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Ταμπάκου από τους Jackal Trotters ξεχώρισε και ο Αργυρίου, με τον Κακκαβά να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους L.F.C. σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Αθανάσουλας και ο Δημητρίου.