7.1%
16.7%
42.0%
17.6%

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο νέο έτος οι Kinder Bolognese, αφού επικράτησαν με 29-52 των L.F.C., στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Rookie League. Από το ξεκίνημα, οι νικητές είχαν χτίσει μία διαφορά ασφαλείας, την οποία οι L.F.C. δεν κατάφεραν να ροκανίσουν και έτσι οι Kinder Bolognese θα δώσουν συνέχεια στο νικηφόρο τους σερί και θα ανέβουν στο 7-2 στον βαθμολογικό πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με την Kinder Bolognese να ξεκινάει καλύτερα το παιχνίδι με 11 σερί πόντους (5 του Γαρδικιώτη στο ξεκίνημα, 4 του Μητσέα λίγο αργότερα και δίποντο του Κούρα) για το αρχικό 0-11. Οι L.F.C. θα μπουν στο ματς με τρίποντο του Τσουπαρόπουλου που θα μειώσει σε 3-11, ο Κούρας και ο Ζάζας Κ. με 2 δίποντα θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 12 για το 3-15, ενώ ο Τσουπαρόπουλος με 2/2 βολές αυτή τη φορά θα καταφέρει να απαντήσει και να μειώσει σε 5-15 το ματς. Εκεί, ο Μητσεάς με όμορφο drive θα κάνει το 5-17, ο Τσουπαρόπουλος με γκολ φάουλ αυτή τη φορά θα μειώσει σε 8-17, ενώ το 1ο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Μητσεάς για το 8-19 των Kinder Bolognese.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα δίποντο του Σούλη θα κάνει το 8-21, ο Κοντονάτσιος με βολή θα μειώσει σε 9-21, για να μπει και στη λίστα των σκόρερ, με δίποντο του Ζάζα Κ. οι Kinder Bolognese θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς στους 14 πόντους για το 9-23, ενώ οι L.F.C., με 2 συνεχόμενα δίποντα μέσης απόστασης του Καραμπά θα ροκανίσουν στους 10 το ματς για το 13-23 της αναμέτρησης. Στα τελευταία 3 λεπτά του ημιχρόνου, οι Kinder Bolognese θα καταφέρουν να ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, έπειτα από 4 συνεχόμενα δίποντα, που θα τους δώσουν ένα προβάδισμα 18 πόντων στην ανάπαυλα, στέλνοντας τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 13-31.

Στην επανάληψη, οι L.F.C. θα μειώσουν στην πρώτη κιόλας επίθεση με δίποντο από τον Παπαμώκο για το 15-31, ο Μητσέας και ο Ζάζας Κ. θα απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο για το 15-35, ενώ ο Αγγελόπουλος θα μειώσει με σουτ μέσης απόστασης σε 17-35. Το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσει μετά από κλέψιμο και καλάθι ο Ζάζας Α., διαμορφώνοντας έτσι το 17-37 για τους Kinder Bolognese, σε ένα “φτωχό” επιθετικά 3ο δεκάλεπτο.

Στην 4η και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, ο Μητσέας με 2 δίποντα θα κάνει το 17-41, ο Σωτηρίου με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει σε 21-41, ενώ με τρίποντο αυτή τη φορά, ο Μητσέας θα διαμορφώσει το 21-44 στο ματς. Με 2 δίποντα θα συνεχίσουν οι L.F.C. από τους Σωτηρίου και Χάλκη για το 25-44, ο Κούρας με δίποντο και ο Αντωνακόπουλος με τρίποντο θα κάνουν το 25-49, ενώ ο Κοντονάτσιος θα μειώσει με 2 καλάθια σε 29-49. Το τελικό 29-52 θα γράψει με τρίποντο από τη γωνία ο Κούρας, για να ανεβάσει την ομάδα του στο 7-2 του βαθμολογικού πίνακα.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μητσέας ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 23 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κούρας και Γαρδικιώτης, ενώ από τους L.F.C. ξεχώρισε η προσπάθεια των Τσουπαρόπουλο και Νικηταΐδη.