15.4%
27.3%
32.4%
30.0%

Στο 2-2 ανέβηκαν οι Fundamentals, καθώς επικράτησαν του L.F.C. με 34-43 σε ένα ματς το οποίο ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές, αφού πήραν διψήφια διαφορά στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό οι παίχτες του L.F.C. έκαναν την αντεπίθεση τους, κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ κάποια στιγμή στην τέταρτη περίοδο όμως κάπου εκεί ξέμειναν από ανάσες με αποτέλεσμα οι Fundamentals να το εκμεταλλευτούν κάνοντας ένα καλό σερί για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Καραμάνος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Fundamentals έκαναν δυνατό ξεκίνημα με 0-9 με πόντους από τους Κολιούση, Σαρρή και Καραμάνο, οι Παπαδάτος και Νικηταΐδης μείωσαν σε 5-9, 5-11 με καλάθι του Αθανασιάδη και άμεση απάντηση του Νικηταΐδη ξανά για το τελικό 7-11 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παπαδάτος έβαλε καλάθι για το 9-11, 9-23 με 0-12 σερί οι Αθανασιάδης, Χασιώτης, Καραμάνος και Παπάζογλου και καλάθι του Νικηταΐδη για το τελικό 11-23 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παπαδάτος με τρίποντο μείωσε σε 14-23, ο Λάμπρης ανέβασε άμεσα στο 14-25, 18-25 με δύο βολές του Κοντονάτσιου και ένα καλάθι του Παπαδάτου, 18-27 με καλάθι του Κολιούση, 22-27 με 4 συνεχόμενους πόντους του Παπαδάτου, 22-30 με τρίποντο του Καραμάνου και καλάθι του Παπαδάτου ξανά για το τελικό 24-30 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Παπαδάτος, Αγγελόπουλος και Κοντονάτσιος έτρεξαν ένα 8-0 σερί και έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 32-30, οι Αθανασιάδης και Καραμάνος απάντησαν άμεσα με ένα 0-9 σερί και έδωσαν προβάδισμα ξανά στην ομάδα τους με 32-39, ο Παπαδάτος μείωσε σε 34-39, για να ακολουθήσει ένα καλάθι του Σαρρή και ένα του Καραμάνου για το τελικό 34-43 του παιχνιδιού.

Για τους Fundamentals, πέρα από τον Καραμάνο, πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Αθανασιάδης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για το L.F.C. ξεχώρισε ο Παπαδάτος με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.