14.3%
66.7%
40.0%
14.8%

Μια συγκλονιστική αναμέτρηση ολοκληρώθηκε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της 5ης κατηγορίας του καλοκαιρινού πρωταθλήματος ανάμεσα στους L.F.C. και στους The Whalers. Μπορεί οι Whalers να είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ’ όλη τη διάρκειά του, ωστόσο οι LFC που βρέθηκαν να χάνουν και με 10 πόντους στην 3η περίοδο, κατάφεραν να ανακάμψουν και να πλησιάσουν στον πόντο λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Παρ’όλ’αυτά, ο Μαράτος με 2/2 clutch free throws και με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο που πραγματοποίησε, κατάφερε να δώσει προβάδισμα 3 πόντων στην ομάδα του, για να έρθει ο Κότσαλος στην τελευταία επαναφορά για τους LFC 1,2” πριν τη λήξη να κλέψει τη μπάλα και να δώσει τέλος σε αυτή την πολύ επεισοδιακή αναμέτρηση ανάμεσα στους πρώτους και αήττητους με 3-0 Whalers και στους αξιόμαχους LFC που υποχώρησαν στο 0-2.

Έναρξη του ματς με σερί 0-9 από Μαράτο, Κότσαλο και Παπαρούνη Βασ., με σερί 6 πόντων να ακολουθεί από Κοντονάτσιο, Παπαδάτο και Σωτηρίου για το 6-9. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Κουνέλη και με σκορ 6-12.

Δεύτερο δεκάλεπτο με Παπαδάτο για το 8-12, Μαράτος και 8-14, Τεμπονέρας και 10-14, σερί 6 πόντων από Γρυλλάκη και Κότσαλο για το 10-20, Αγγελόπουλος και Παπαδάτος για το 13-20, Μαράτος με 1/2 βολές και 13-21, Κοντονάτσιος και Σωτηρίου για το 16-21, Κάνιστρας και 16-23 και ολοκλήρωση ημιχρόνου με σερί 5 πόντων από Κοντονάτσιο και Καραμπά για το 21-23.

Ξεκίνημα β’ ημιχρόνου με Κότσαλο και 21-25, Σωτηρίου και Κοντονάτσιος για το 25-25, Παπαρούνης Θανάσ. και Μαράτος για το 25-30, Παπαδάτος και 27-30, σερί 7 πόντων από Μαράτο και Κουνέλη για το 27-37 και τέλος 3ου 10λέπτου με Κοντονάτσιο για τρεις και 30-37.

Τελευταία περίοδος με Παπαρούνη Θανάσ. και 30-39, Σωτηρίου με 2/2 δίποντα και 34-39, Μαράτος με 1/2 βολές και 34-40, Κοντονάτσιος και 36-40, Μαράτος και 36-42, Καραμπάς και 38-42, Μαράτος και 38-44. Τελευταίο 3λεπτο στην αναμέτρηση με Κοντονάτσιο να ευστοχεί για 2 και να πετυχαίνει το 40-44. Φτάνουμε στο τελευταίο λεπτό του ματς, όπου έχουμε τον Κοντονάτσιο να ευστοχεί σε 2/2 βολές για το 42-44, τον Μαράτο να απαντά με δίποντο στα 20” για το 42-46 και τον Παπαδάτο να πετυχαίνει τρίποντο στα 3” για το 45-46. Στη συνέχεια, ο Μαράτος βάζει 2/2 βολές για το 45-48, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, καθώς ο Κότσαλος έκλεψε τη μπάλα στην επαναφορά των LFC στα 1,2”, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στους Whalers.

MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Μαράτος με 21 π. 10 ρ. 6 ασ., ενώ κομβικός ήταν και ο Κότσαλος με 8 π. 5 ρ. και το καθοριστικό κλέψιμο στο τέλος. Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν οι Κοντονάτσιος (19 π. 4 ρ.), Παπαδάτος (10 π. 18 ρ. 6 ασ.) και Σωτηρίου (8 π. 14 ρ.).