30.8%
78.6%
37.5%
34.1%

Οι Heat κέρδισαν τη Laser Derm με 81-83 για να ανέβουν στο 5-4 και να ρίξουν στην αντίπαλό τους στο 5-5. Οι νικητές προηγήθηκαν με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, είδαν τη Laser Derm να κάνει ανατροπή 25 πόντων για να προηγηθεί με 9, αλλά ισοφάρισαν και στην εκπνοή ο Τούτσης με ντράιβ τους χάρισε τη νίκη. Μεγάλο ματς από τριπλέτα φωτιά για τους Heat, Τούτσης, Αρβανιτάκης και Σουβλέρης έβαλαν 71 πόντους, όλοι τους πάνω από 20.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Κόκκορη για να απαντήσουν Αρβανιτάκης και Σουβλέρης. Ο Σουβλέρης είχε μπει καυτός και μετά το καλάθι του Χαντζή έγραψε 7 πόντους για το 5-12 της ομάδας του, με τον Αρβανιτάκη να γράφει δύο τρίποντα για το 6-18. Ο Γιορνταμιλάκης σκόραρε για το 7-20, με τον Ζαβαντζή, τον Κόκκορη και τον Γανίτα να απαντούν για το 12-20, ενώ ο Κόκκορης έγραψε και το 14-22. Ο Τούτσης έφερε το ματς στο 14-27, με το δεκάλεπτο να κλείνει από βολές του Χαντζή.

Στη 2η περίοδο ο Τούτσης με τον Κοκκαλίδη σκόραραν για το 16-31, με τον Κόκκορη και τον Ζαβαντή να απαντούν για το 22-31. Ο Σουβλέρης με τον Τούτση σκόραραν από μακριά για το 22-38 και το +16 της ομάδας τους, αλλά ένα 11-0 από τη Laser Derm μείωσε σε 33-38 με τον Κόκκορη, τον Χαντζή, τον Γανίτα και τον Ζαβαντή να σκοράρουν. Ο Σουβλέρης με τον Αρβανιτάκη απάντησαν για το 33-43, αλλά ο Κόκκορης με τον Ζαβαντή έκλεισαν το ημίχρονο στο 37-43.

Στην επανάληψη ο Ζαβαντής μείωσε σε 39-43, με τον Γιορνταμιλάκη να απαντά με τρίποντο. Ο Σουβλέρης τον μιμήθηκε για το 41-49, αλλά ο Νεαμονιτός με τον Γανίτα μείωσαν σε 45-49. Ο Αρβανιτάκης σκόραρε για τρεις, με τον Γανίτα και τον Έλληνα να απαντούν για το 52-52 και την ισοφάριση. Καλάθι του Γιορνταμιλάκη, απάντηση του Νεαμονιτού και τρίποντο του Χαντζή για το 57-54 και το προσπέρασμα της Laser Derm. Ο Αρβανιτάκης έφερε το ματς στο 57-57, με τη Laser Derm να σκοράρει με Χαντζή και Ζαβαντή για το 63-57 στην περίοδο.

Το σερί της συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο, ο Γανίτας με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 66-57 με 9-0 για την ομάδα του. Δύο τρίποντα του Αρβανιτάκη και ένα καλάθι και φάουλ του Τούτση με ένα τρίποντο του Έλληνα στο ενδιάμεσα έφεραν τον αγώνα στο 69-66, με τον Ζαβαντί να σκοράρει για το 71-66. Ο Αρβανιτάκης με τον Τούτση ισοφάρισαν, με τον Καρατζά να σκοράρει για το 72-73. Ο Χαντζής έγραψε το 76-73, με τους Heat να απαντούν με 0-8 από τον Αρβανιτάκη και τον Τούτση για να φτάσουν στο 76-81 στα 55 δευτερόλεπτα. Ο Χαντζής απάντησε στα 44 δευτερόλεπτα, οι Heat έχασαν επίθεση και ο Χαντζής στον αιφνιδιασμό πήρε φάουλ και με 2/2 βολές στα 17 δευτερόλεπτα ισοφάρισε σε 81-81 τον αγώνα. Μετά ανέλαβε δράση ο Τούτσης, που 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με ντράιβ έγραψε το 81-83 για τη νίκη της ομάδας του, αφού η τρίποντη προσευχή των Laser Derm στο τέλος ήταν άστοχη.

Ο Τούτσης είχε 22 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, για τους νικητές, ο Αρβανιτάκης 29 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σουβλέρης 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Γιορναμιλάκης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τη Laser Derm ο Χαντζής είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κόκκορης 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Ζαβαντής 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Γανίτας 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Έλληνας 7 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ.