21.4%
72.0%
52.2%
33.3%

Η Laser Derm πήγε να κάνει ξανά το θαύμα της και να γυρίσει μια διαφορά 11 πόντων πάρα τις απουσίες της, όμως η Oklaχωμα Thunder φάνηκε πιο ξεκούραστη και ψύχραιμη στο τέλος, έκανε πιο σωστές επιλογές και πήρε το δεύτερο εισιτήριο του τελικού της Division 2 κερδίζοντας με 70-78. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Τσιβράς με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το ματς θα είναι μεγάλο ντέρμπι και με ψηλό σκορ, αφού οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ζεστές, έτρεχαν και μοίραζαν θέαμα απλόχερα. Ο Μάνδυλας έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Καζάκης ισοφάρισε σε 2-2, 2-4 ο Ανδρικόπουλος, 4-4 ο Γιαβάσης, 4-8 οι Τσάπαλος και Τσιβράς, 6-8 ο Καζάκης με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι στο ματς, 6-11 από τον Τσιβρά ξανά, 13-11 οι Γανίτας, Μουρίκης και Γεργεριτάκης, 13-15 οι Ανδρικόπουλος και Δέλλιος, 15-15 ο Κυζιρίδης, 15-17 ο Τσάπαλος και 17-17 ο Γεργεριτάκης για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο το σενάριο παρέμεινε ίδιο. Η Oklaχωμα Thunder προσπαθούσε να χτίσει διαφορά, η Laser Derm όμως έδειχνε να έχει ανάσες και πάθος για να μην το επιτρέψει και μάλιστα κάνοντας ένα καλό σερί στο τέλος πήγε στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή ενός πόντου. Ο. Χριστιάς έβαλε ένα καλάθι για το 17-19, 20-19 ο Κυζιρίδης με γκολ φάουλ, 20-21 ο Χριστιάς ξανά, 22-21 πάλι από τον Κυζιρίδη, 22-26 ο Μάνδυλας με ένα προσωπικό 0-5 σερί, 23-26 ο Μουρίκης, 23-29 ο Ανδρικόπουλος ξανά 25-29 ο Γεργεριτάκης, 25-30 ο Ανδρικόπουλος, 28-30 ο Γανίτας, 28-32 ο Ανδρικόπουλος, ο οποίος έκανε απίστευτο δεκάλεπτο, 33-32 ο Γεργεριτάκης με άλλους 5 πόντους του , 33-34 ο Μανιατόπουλος και 35-34 με καλάθι από τον Μαναλτζή για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Oklaχωμα πήρε μια διαφορά και φαινομενικά άρχισε να καθαρίζει όμως η Laser Derm δεν είναι ομάδα που μπορείς εύκολα να τη διαγράψεις. Ο Γεργεριτάκης έγραψε ένα τρίποντο για το 38-34, 38-36 ο Χριστιάς, 39-36 ο Μουρίκης, 39-44 ο Δέλλιος, 42-44 ο Καζάκης, 42-50 οι Χριστιάς, Τσιβράς και Δέλλιος, 44-50 ο Γέργε ξανά, 44-54 ο Τσάπαλος με δύο συνεχόμενα προσωπικά του καλάθια, 48-54 οι Κυζιρίδης και Γεργεριτάκης, 48-56 ο Τσιβράς, 53-56 ο Κυζιρίδης με ένα προσωπικό 5-0 και 53-59 από τον Μανιατόπουλο για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο με την Oklaχωμα να είναι μπροστά με δύο κατοχές.

Στην τελευταία περίοδο η Oklaχωμα έκανε ένα μπαμ στο ξεκίνημα, πήρε διαφορά 11 πόντων και έδειχνε να έχει κλειδώσει το εισιτήριο, όμως σε εκείνο το χρονικό σημείο η Laser Derm έβαλε το μαχαίρι στα δόντια και μείωσε μέχρι τον πόντο. Τελικά λίγο η κούραση και οι απουσίες της ομάδας του κυρίου Νεαμονιτού και λίγο κάποια μεγάλα σουτ των παιχτών του Τσάπαλου έφεραν την Oklaχωμα να έχει ξανά ένα προβάδισμα 2-3 κατοχών και τελικά να παίρνει το εισιτήριο για να διεκδικήσει τον θρόνο κόντρα στους Glory Road στον τελικό. Ο Καζάκης έγραψε το 56-59, 56-67 με ένα 0-8 σερί οι Τσιβράς, Ανδρικόπουλος και Μάνδυλας, 66-67 με απάντηση 10-0 από τους Γανίτα, Μουρίκη και Γεργεριτάκη, 66-69 ο Τσιβράς, 68-69 ο Κυζιρίδης, 68-74 οι Τσιβράς, Μανιατόπουλος, Μάνδυλας και Τσάπαλος, 70-74 ο Καζάκης και από δύο βολές στο τέλος οι Τσιβράς και Δέλλιος για το τελικό 70-78 του αγώνα.

Για την Oklaχωμα Thunder, πέρα από τον Τσιβρά, σε καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Ανδρικόπουλος, Δέλλιος, Χριστιάς, Μάνδυλας και Τσάπαλος. Για την Laser Derm ξεχώρισαν οι Κυζιρίδης, Καζάκης, Γανίτας και Γεργεριτάκης.