11.8%
73.3%
30.8%
20.8%

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι στην Καλλιθέα, τα Σφυριά κατάφεραν να επιστρέψουν στα χαμόγελα, καθώς επικράτησαν της Lasson B.C. με 49-50. Οι δύο ομάδες ήταν καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού κοντά στο σκορ και καμία δεν κατάφερε να χτίσει σημαντική διαφορά. Ο νικητής κρίθηκε πραγματικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο, καθώς με το σκορ στο 48-50 για τα Σφυριά, οι παίκτες της Lasson κέρδισαν φάουλ στα 0,5”, όμως δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν και στις 2 και να στείλουν το ματς στην παράταση, κι έτσι η ομάδα του Σαμέρα έφυγε με αυτό το πολύτιμο ροζ φύλλο, με το οποίο ανέβηκε στο 2-6, με τη Lasson να πέφτει στο 3-6.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε με τρίποντο ο Τσούκας (0-3), ο Σκαρμέας από κοντά πέτυχε το 2-3, ο Σαμέρας με 2/2 βολές σημείωσε το 2-5, ο Νικηταΐδης έκανε το 4-5, ο Πέτροβας με δύο συνεχόμενα δίποντα πέτυχε το 4-9, οι Καραμπάς, Κοντονάτσιςο το 7-9, ο Μαμάκος το 7-11 και ο Σκαρμέας το 9-11 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Lasson έλεγξαν το ρυθμό και πήραν προβάδισμα. Ο Καραβάς με 2 βολές έκανε το 9-13, ακολούθησε προσωπικό σερί 10-0 για το 19-13 από τον Καραμπά, ο Κωνσταντινόπουλος με τρίποντο σημείωσε το 19-16, ο Κοντονάτσιος με 4 πόντους έστειλε τη διαφορά στο +7 (23-16) και οι Κοτσαμπάς, Κωνσταντινόπουλος μείωσαν στον πόντο (23-22) πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Μαμάκος έβαλε μπροστά την ομάδα του με 23-24, οι Σκαρμέας, Κοντονάτσιος απάντησαν για το 28-24, ξανά ο Μαμάκος για το 28-26, ο Καραμπάς με μια βολή το 29-26, ο Κοτσαμπάς με «καλάθι και φάουλ» έκανε το 29-29, οι Ντίσιος, Καραμπάς σημείωσαν το 33-29, ο Κοτσαμπάς το 33-31 και ο Ντίσιος το 35-31, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον νικητή να κρίνεται στο φινάλε. Ο Κωνσταντινόπουλος με δύο απανωτά τρίποντα σημείωσε το 35-37, οι Ντίσιος, Καραμπάς απάντησαν για το 38-37, οι Μαμάκος και Τσούκας σκόραραν για το 38-41, οι Ντίσιος, Μανίκας και Καραμπάς έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 43-41, ο Κοτσαμπάς με «γκολ-φάουλ» το 43-44, ο Ντίσιος ξανά για το 45-44, οι Κωνσταντινόπουλος, Μαμάκος έκαναν το 45-48, ο Νικηταΐδης με απίστευτο τρίποντο πέτυχε το 48-48 και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Κοτσαμπάς ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 48-50, αλλά ο Καραμπάς δεν κατάφερε να πετύχει 2/2 για να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς σε παράταση, έβαλε μία και τα Σφυριά πήραν τη χρυσή νίκη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο τρομερός Σπύρος Κωνσταντινόπουλος, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κοτσαμπάς και Πέτροβας. Από τους Lasson, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Ντίσιου και Καραμπά.