29.0%
63.0%
34.7%
20.0%

Αντίδραση ήθελαν οι Lasson, μετά το συντριπτικό 1-0 των αντιπάλων τους στο 1ο παιχνίδι της σειράς και αντίδραση έβγαλαν, αφού σε όλο το παιχνίδι παρόλο που βρίσκονταν πίσω στο σκορ, έβρισκαν πάντα την λύση και δεν άφηναν τους Abla να ξεφύγουν. Χέρι χέρι οι 2 ομάδες μέχρι και τα τέλη της 3ης περιόδου, αφού οι Abla μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο αγριεμένοι τρέχοντας ένα 10-0 που στην ουσία ήταν το χτύπημα στην αχίλλειο πτέρνα των Lasson που δεν βρήκαν ποτέ τις λύσεις για να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Οι Abla λοιπόν θα περάσουν με αξιώσεις στην επόμενη φάση των playoff και περιμένουν να δουν ποιος θα είναι ο αντίπαλός τους. Τελικό σκορ αναμέτρησης 52-63.

Οι Abla θα μπουν στο παιχνίδι με ένα σερί 5-0 από τους Σέμπογλου και Κατσάτσο, όμως οι Lasson θέλοντας να βγάλουν αντίδραση φυσικά μετά την συντριβή του πρώτου παιχνιδιού, θα βρουν τις λύσεις για να προσπεράσουν με 1 πόντο και το σκορ στο 7-6. Σωτηρόπουλος, Αδάμος και Σέμπογλου θα διαμορφώσουν το τελικό της περιόδου 7-10.

Οι BC Abla προσπαθούν να βρουν τις λύσεις για να ξεφύγουν από τους αντιπάλους τους, όμως οι Lasson σε κάθε τέτοια προσπάθεια βρίσκουν τον τρόπο να παραμένουν κοντά στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τώρα της αναμέτρησης με το σκορ στο 19-26, απαντήθηκε πολύ γρήγορα από το σουτ 3 πόντων του Τσουπαρόπουλου και έτσι το ημίχρονο θα λήξει με το σκορ στο 22-26.

Έναρξη στο 2ο ημίχρονο και οι Lasson θα βρουν 2 πολύ γρήγορες λύσεις με τους Κρητικό και Καραμπά και για 1η φορά θα προσπεράσουν (27-26). Οι Abla θα πάρουν ξανά τα ηνία με τους Φλίγκο και ιδίως τον Σέμπογλου και πλέον είναι μπροστά με 4 πόντους (28-32). Καραμπάς, Κοντονάτσιος και Σκαρμέας καταφέρνουν να φέρουν ξανά μπροστά μετά από από λίγη ώρα τους Lasson, όμως το καλάθι του Φλίγκου βάζει ξανά μπροστά τους Abla. Πολλές οι εναλλαγές στο σκορ και η 3η περίοδος θα λήξει στο 38-39.

Τέταρτο δεκάλεπτο και οι Abla θα ξεκινήσουν με ένα εξαιρετικό 10-0 που επί της ουσίας τους χάρισε την νίκη αφού οι Lasson δεν κατάφεραν ποτέ να ανακάμψουν. Εξαιρετικοί οι Μακρής και Σέμπογλου που βγήκαν μπροστά για την ομάδα τους που με το τελικό 52-63 πλέον περνάει στην επόμενη φάση.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Σέμπογλου Νίκος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 16 πόντους, με 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 27 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής.

Από τους B.C. Abla ξεχώρισε επιπλέον ο Μουρμούρης Παναγιώτης, με τον Αδάμο Παναγιώτη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Lasson B.C. σε καλή μέρα βρέθηκαν οι Καραμπάς Φώτης και ο Σκαρμέας Κώστας.