28.6%
38.7%
34.0%
5.0%

Σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ, οι Walkers κατάφεραν να ξεφύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Περιστερίου, επικρατώντας των Lasson με το τελικό 43-47, σε μια αναμέτρηση με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι Lasson αρχικά ήταν εκείνοι που είχαν το πάνω χέρι του παιχνιδιού, με τους Walkers να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να περνάνε μπροστά μέχρι και με 6 πόντους στην τελευταία περίοδο. Οι Lasson έκαναν για ακόμα μια φορά το ματς ντέρμπι, όμως στις λεπτομέρειες, οι Walkers παρέμειναν μπροστά στο σκορ και έτσι έφτασαν στην 2η φετινή τους νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Νικηταΐδη να ανοίγει το σκορ και τους Walkers να απαντούν με δίποντα των Αναστασόπουλο και Λουκά, αλλά και 3 βολές του Μαργαρίτη Γ., για το προβάδισμα και το 2-7 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Lasson θα ισοφαρίσουν με δίποντο του Καραμπά Φ. και τρίποντο του Αθανάσουλα για το 7-7, ο Λουκάς με όμορφο follow θα γράψει το 7-9 των Walkers και ο Καραμπάς με πολύ δύσκολο καλάθι, έφερε ξανά το ματς στα ίσα για το 9-9 του παιχνιδιού. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Σιώτας με βολή σχεδόν σε νεκρό χρόνο, δίνοντας προβάδισμα στους Walkers για το 9-10 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μανίκας με βολή και ο Παπαδάτος με τρίποντο από τη γωνία θα πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα για τους Lasson με το 13-10 του πίνακα, οι Walkers θα μειώσουν με καλάθι του Σιώτα στο ζωγραφιστό, ενώ 2 γρήγορα καλάθια των Κρητικό και Ντίσιο, θα διαμορφώσουν το 17-12 για τους Lasson. Το πρώτο ημίχρονο, θα κλείσει με δίποντο του Φουρνάρη για τους Walkers και δίποντο απάντηση του Ντίσιου για τους Lasson, με τις 2 ομάδες να οδηγούνται στους πάγκους με το 19-14 των Lasson.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Αναστασόπουλος με δίποντο θα μειώσει στους 3 και το 19-16, ο Σκαρμέας με βολή θα κάνει το 20-16, με τον Μαργαρίτη Γ. να μειώνει στο καλάθι με βολές για το 20-18 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Lasson θα ξεφύγουν με δίποντο του Καραμπά Φ. και τρίποντο του Νικηταΐδη για το 25-18, όμως οι Walkers θα επιστρέψουν με 4 απανωτά δίποντα των Μαργαρίτη Γ., Σιώτα, Λουκά και Μαργαρίτη Ι. για να περάσουν μπροστά στο σκορ με το 25-26 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Μανίκας με τρίποντο και δίποντο θα κάνει το 30-26 των Lasson, ο Σιώτας και ο Αναστασόπουλος με 2 καλάθια θα ισοφαρίσουν στο 30-30, ενώ ο Κρητικός, θα βάλει ξανά σε θέση οδηγού τους Lasson, γράφοντας το 33-30 της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα βρει τις δύο ομάδες ισόπαλές, αφού ο Μαργαρίτης Γ. και ο Σιώτας με 3 εύστοχες βολές, θα κλείσουν την περίοδο στο 33-33.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παπανικολόπουλος με βολή και δίποντο θα χαρίσει το προβάδισμα στους Walkers με το σκορ στο 33-36, ο Σκαρμέας θα μειώσει στον πόντο με όμορφο καλάθι για το 35-36, με τους Walkers να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 6 πόντους, έπειτα από δίποντο του Σιώτα και τρίποντο του Μαργαρίτη Γ., διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 35-41 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Lasson, θα πατήσουν γκάζι και θα προσπεράσουν με 2 δίποντα των Σκαρμέα και Παπαδάτο αλλά και τρίποντο του Τσουπαρόπουλου για το 42-41, με την απάντηση των Walkers να είναι άμεση, αφού 2 δίποντα των Σιώτα και Μαργαρίτη Κ., θα βάλουν σε θέση οδηγού την ομάδα τους και θα διαμορφώσουν το 42-45 του παιχνιδιού. Με βολή του Καραμπά Φ. στο τελευταίο λεπτό, οι Lasson θα κάνουν το 43-45 και ο Φουρνάρης με τον Σιώτα θα σφραγίσουν την αναμέτρηση με 2 βολές για το τελικό 43-47 των Walkers.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιάννης Σιώτας ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 18 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μαργαρίτης Γ. και Λουκάς, ενώ από τους Lasson ξεχώρισε η προσπάθεια των Ντίσιο και Σκαρμέα.