21.4%
40.0%
39.5%
13.6%

Ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Καλλιθέας ανάμεσα στους Los Amigos και τον Κατσαπλιαϊκό. Οι δύο ομάδες μας προσέφεραν ένα πανέμορφο ντέρμπι με πολλές συγκινήσεις. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει σημαντικό κεφάλι στο προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Παρόλ’αυτά, οι Amigos στο τέταρτο δεκάλεπτο φάνηκε να πατούν καλύτερα όταν και προηγήθηκαν με 44-36, όμως ο Κατσαπλιαϊκός δεν τα παράτησε και με δύο τρίποντα του Πριόβολου έφτασε ως το -2 (45-43) στο ένα λεπτό πριν τη λήξη. Στις τελευταίες κατοχές οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να σκοράρουν και οι Amigos πήραν μια πολύτιμη νίκη, τρίτη συνεχόμενη, με την οποία παραμένουν στη δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου ομίλου της Rising.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Βογιατζάκης (2-0), ο Σπανόπουλος πέτυχε «καλάθι και φάουλ» για το 2-3, οι Χατζηθεοδώρου και Πάτρος σημείωσαν το 6-3, ο Σπανόπουλος το 6-5, ο Τεντόμας ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 8-5, ακολούθησε σερί 0-9 από Χαραλαμπίδη, Σπανόπουλο και Πριόβολο για το 8-14, με τους Χατζηθεοδώρου και Σταφέτα να μειώνουν σε 13-14 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Πριόβολο σκόραρε για το 13-16, οι Τεντόμας και Πάτρος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 18-16, ο Τζάνος ισοφάρισε σε 18-18, οι Βογιατζάκης και Τεντόμας το 23-18 και ξανά ο Τζάνος με δύο συνεχόμενα δίποντα για το 23-22 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το ματς να παραμένει ντέρμπι.  Οι Ραγκούσης και Τζάνος έκαναν το 23-26, ο Λέκκος πέτυχε το 25-26, ο Τζάνος σημείωσε το 25-28, οι Τεντόμας και Λέκκος το 29-28, ο Γαβριηλίδης με μπάσιμο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 29-30, ο Χατζηθεοδώρου το 31-30, και οι Τζάνος και Βογιατζάκης έβαλαν μια βολή έκαστος για την ομάδα του για το 32-31 του δεκαλέπτου.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Amigos να παίρνουν καλύτερες αποφάσεις και μαζί και τη νίκη. Οι Πάτρος και Τεντόμας αρχικά έκαναν το 37-31, ο Κατσαπλιαϊκός αντέδρασε και με τους Τζάνο, Βασιλικό μείωσε στον πόντο (37-36), όμως οι Πάτρος, Λιανάς και Τεντόμας απάντησαν με σερί 7-0 για το 44-36. Στα τελευταία λεπτά, ο Πριόβολος έδωσε ανάσα στην ομάδα του με τρίποντο για το 44-39, ο Βογιατζάκης με μια βολή έκανε το 45-39, οι Πριόβολος και Βασιλικός μείωσαν σε 45-43 στο τελευταίο λεπτό, όμως οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν άλλους πόντους και οι Χατζηθεοδώρου, Πάτρος διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της αναμέτρησης 48-43.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο τρομερός Γιάννης Πάτρος, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Λέκκος και Λιανάς. Από τον Κατσαπλιαϊκό, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Τζάνου και Πριόβολου.