28.6%
66.7%
41.0%
36.8%

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με «άρωμα» playoff πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Καλλιθέας, με τους Be The Bee να επικρατούν των Los Amigos με 57-65. Οι δύο ομάδες μας προσέφεραν μια τρομερά ανταγωνιστική αναμέτρηση με συνεχείς εναλλαγές του σκορ και ισοπαλίες για 35 αγωνιστικά λεπτά. Ωστόσο, στα τελευταία κρίσιμα λεπτά οι Be The Bee με πιο ορθές και εύστοχες επιλογές πήραν το ροζ φύλλο, με το οποίο εξασφάλισαν τη θέση τους στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας του Β’ Ομίλου της Rising. Αντιθέτως, οι Los Amigos έπεσαν στο 10-7 και θα δώσουν μάχη στις εναπομείνουσες αγωνιστικές για να παραμείνουν στη ζώνη των playoffs.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Βογιατζάκης (2-0), οι Χρονόπουλος και Νικολάου πέτυχαν το 2-4, ο Χατζηθεοδώρου με δύο συνεχόμενα δίποντα έκανε το 6-4, ο Χρονόπουλος ισοφάρισε σε 6-6 από μέση απόσταση, ο Τεντόμας πέτυχε το 8-6, ο Παλαμιδάς με μακρινό τρίποντο το 8-9, ακολούθησε σερί 7-0 από Χατζηθεοδώρου και Τεντόμα για το 15-9, οι Παλαμιδάς και Χρονόπουλος έκαναν το 15-14, ο Τεντόμας με βολή το 16-14 και ο Τσόγκας από κοντά το 16-16 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Χατζηθεοδώρου με τρίποντο πέτυχε το 19-16, ο Γρηγόρας με πέντε προσωπικούς πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα του με 19-21, ο Χατζηθεοδώρου με μια βολή σημείωσε το 20-21, με τον ίδιο τρόπο ο Παλαμιδάς το 20-22, ο Βογιατζάκης ισοφάρισε σε 22-22, ο Χρονόπουλος ξανά για το 22-24, ο Τεντόμας με ένα τρίποντο κι ένα δίποντο το 27-24 και οι Χρονόπουλος και Γρηγόρας το 27-28 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το ματς να παραμένει ντέρμπι. Οι Κατσαϊδώνης και Τσόγκας με βολές έκαναν το 27-32, ο Βογιατζάκης με άλλη μια βολή μείωσε σε 28-32, ο Κατσαϊδώνης με μπάσιμο έκανε το 28-34, ακολούθησε σερί 7-0 από τον Χατζηθεοδώρου για το 35-34, ο Ανέστης με μια βολή ισοφάρισε σε 35-35, ο Τεντόμας με τρίποντο έκανε το 38-35, ο Παλαμιδάς με άμεση απάντηση ισοφάρισε σε 38-38, ο Σταφέτας από μέση απόσταση έκανε το 40-38, ο Κατσαϊδώνης απάντησε για το 40-40, ο Χατζηθεοδώρου το 42-40, ο Παλαμιδάς με νέο τρίποντο σημείωσε το 42-43, οι Χατζηθεοδώρου και Τομαράς πέτυχαν το 46-43, ο Χρονόπουλος έκανε το 46-45, ξανά ο Χατζηθεοδώρου για το 48-45, ο Γρηγόρας σημείωσε το 48-47, ο Αναστασίου το 50-47 και ο Παλαμιδάς με νέο τρίποντο ισοφάρισε σε 50-50, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Be The Bee να έχουν περισσότερο καθαρό μυαλό και να παίρνουν τη νίκη. Αρχικά, οι Γρηγόρας και Κατσαϊδώνης πέτυχαν το 50-54, ο Βογιατζάκης με τρίποντο μείωσε στον πόντο (53-54), με τον ίδιο τρόπο ο Παλαμιδάς το 53-57, ο Τεντόμας μείωσε σε 55-57, οι Οικονόμου και Νικολάου πέτυχαν το 55-61, ο Βογιατζάκης το 57-61 και οι Γρηγόρας, Παλαμιδάς και Νικολάου διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της αναμέτρησης 57-65.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Σταμάτης Παλαμιδάς, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 7 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Γρηγόρας και Χρονόπουλος. Από τους Amigos, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Χατζηθεοδώρου και Τεντόμα.