9.7%
47.4%
15.8%
25.9%

Ένα ντέρμπι μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πήρανε οι Cans απέναντι στους Los Amigos και με αυτό το τρόπο πέτυχαν και τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους. Το ματς κλειστό και νευρικό σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να παίζουν σχεδόν 40 λεπτά άμυνα ζώνης. Όπως ήταν φυσιολογικό όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο οι Cans ήταν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι, εκμεταλλευόμενοι παράλληλα τη τρομερή αστοχία των Los Amigos (5-14 το επιμέρους δεκάλεπτο), φτάνοντας έτσι σε μια σημαντική νίκη με το τελικό 36-42.

Το σκορ στο παιχνίδι θα ανοίξει ο Τεντόμας για το 2-0 των Los Amigos για να απαντήσει αμέσως ο Μορφονιός με τρίποντο για το 2-3 των Cans. Σερί 7-0 τρέξανε τότε οι Los Amigos με τους Τεντόμα, Λέκκο και Βογιατζάκη να κάνουν το 9-3. Οι Cans βρήκαν απάντηση σε αυτό το σερί με δύο καλάθια από Κίτσο Παναγιώτη και Μορφονιό και μείωσαν σε 9-8 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Σώμα με σώμα πήγανε οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο το οποίο ξεκίνησε με τον Μορφονίο να βάζει μπροστά την ομάδα του με 9-10, ο Χατζηθεοδώρου αμέσως απάντησε για το 11-10, ο Μορφονιός με το τρίτο του τρίποντο έγραψε το 11-13 και ο Χατζηθεοδώρου ξανά ισοφάρισε σε 13-13. Ο Μορφονιός ήταν καυτός και με ένα ακόμη τρίποντο έγραψε το 13-16, οι Los Amigos έμειναν κοντά με τον Τεντόμα για το 15-16 και τότε ο Κίτσος Παναγιώτης με ένα ακόμη τρίποντο για τους Cans θα κάνει το 15-19. Η απάντηση των Αμίγκος θα έρθει δια χειρός Χατζηθεοδώρου με βολή και Τεντόμα με δίποντο για το 18-19, ο Μορφονιός κράτησε μπροστά τους Cans με 18-21 και το ημίχρονο έληξε με τον Χατζηθεοδώρου να ευστοχεί σε άλλη μία βολή (19-21).

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Βελέντζας ισοφλαρισε σε 21-21 γρήγορα όμως ο Κίτσος Χάρης έκανε το 21-23. Ισοφάριση από τον Χατζηθεοδώρου στο 23-23 και ξανά προσπέρασμα για Cans με 2/2 βολές του Ράλλη Τζώρτζη με 23-25. Ο Βελέντζας με τον Βογιατζάκη τότε έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 29-25 σκοράροντας για τρεις και δύο πόντους αντίστοιχα. Ο Μορφονιός μείωσε στο 29-28 και ο Τεντόμας με δίποντο έκανε το 31-28 της τρίτης περιόδου.

Όπως είπαμε και στο πρόλογο το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε εξ’ολοκλήρου στους Cans που με τον Πατέλη να σκοράρει σημείωσαν το 30-31. Ο Χατζηθεοδώρου πέτυχε τότε ένα καλάθι για το 33-30 και τότε οι Cans αποφασισμένοι να κερδίσουν διένυσαν σερί 0-8 με τους Κίτσο Παναγιώτη (3π), Ράλλη Τζώρτζη (2π),  Κίτσο Σωτήρη (1π) και Γεωργίου (2π) να κάνουν το 33-38. Ο Βελέντζας με λγότερο από ένα λεπτό με τρίποντο έβαλε φωτιά στο ματς για το 36-38 όμως τότε μίλησε η ψυχραιμία των Cans στις βολές και συγκεκριμένα του Ράλλη Τζώρτζη ο οποίος με 4/6 στα κρίσιμα δευτερόλεπτα έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας στους Cans κάνοντας το 36-42 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Βασίλης Μορφονιός με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, ασσίστ και 1 κλέψιμο αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης ενώ καλύτερος παίκτης των Los Amigos ήταν ο Βασίλης Χατζηθεοδώρου με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 3 κλεψίματα.