26.7%
53.8%
30.2%
18.2%

Με το ροζ φύλλο κατάφεραν να ξεφύγουν για 5η φορά φέτος οι Firehawks που επικράτησαν των Los Amigos και παρέμειναν στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας στον Β όμιλο της Rising League με ρεκόρ 5-1. Το ματς ήταν ντέρμπι καθόλη τη διάρκεια του και όπως ήταν φυσιολογικό κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στη τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κολλημένες στο σκορ ωστόσο με κάποια μεγάλα σουτ των Μητρόπουλου και Κεαλόγλου, οι Firehawks πέρασαν μπροστά λίγο πριν το τέλος, πράγμα που διαχειρίστηκαν και έφτασαν εν τέλει στη νίκη με το τελικό 41-45.

Έναρξη του ματς και ο Μητρόπουλος σκοράρει για τρεις για το 0-3 των Firehawks, αμέσως ο Χατζηθεοδώρου μειώνει για Los Amigos στο 2-3 και μετά ένα σερί από 4 πόντους του Μητκάκη και 2 του Πολυχρονόπουλου έκαναν το σκορ 2-9. Το σερί έσπασε δια χειρός Λέκκου που μείωσε σε 4-9 για να έρθει ο Μητκάκης ξανά και με γκολ φάουλ να γράψει το 4-12. Αντίδραση των Los Amigos και Βογιατζάκης με Χατζηθεοδώρου μειώνουν στο 8-12, ο Μητρόπουλος έγραψε τότε το 8-14, ο Τεντόμας μείωσε ξανά στους 4 για το 10-14, απάντηση άμμεση από Κεαλόγλου για το 10-16 και τότε ένα καλάθι του Βογιατζάκη και μία βολή από Τεντόμα και Χρηστέα έκαστως έγραψαν το 14-16 του 1ου δεκαλέπτου.

Δυναμικό ξεκίνημα των Αμιγκος στο 2ο δεκλαέπτο με τους Βογιατζάκη και Χατζηθεοδώρου να σκοράρουν και να βάζουν μπροστά την ομάδα τους με 18-16. Οι Firehawks έβγαλαν αντίδραση και με Χριστοδούλου, Δημητρακόπουλο και Μητρόπουλο να σκοράρουν ξαναπέρασαν μπροστά με 18-22. Η βολή του Τεντόμα μείωσε σε 20-22 ενώ ακολούθησε δίποντο του Μητκάκη και τρίποντο του Δημητρακόπουλου για το 20-27. Ο Τεντόμας ξανά, μείωσε σε 22-27 αλλά οι Firehawks είχαν το momentum και οι Κεαλόγλου και Μητκάκης με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα έστειλαν τη διαφορά στους 9 (23-32). Άλλη μία βολή του Τεντόμα έγραψε το 24-32 της ανάπαυλας.

Στην αρχή της επανάληψης ο Πολυχρονόπουλος έκανε για πρώτη φορά 10 τους πόντους της διαφοράς (24-34), Χατζηθεοδώρου και Τεντόμας όμως γρήγορα την έριξαν με δίποντα στο 28-34. Ακολουθεί μία βολή του Κεαλόγλου και ένα καλάθι του Μητκάκη για το 28-37 και τότε 4 πόντοι του Τεντόμα και 2 του Χατζηθεοδώρου θα μειώσουν στο 34-37 του κλειστού τρίτου δεκαλέπτου με το επιμέρους σκορ να είναι 10-5.

Οι Los Amigos μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στη τέταρτη περίοδο και με Βελέντζα, Τεντόμα και Σταφέτα να σκοράρουν για δύο πέρασαν μπροστά με 41-37. Ωστόσο αυτοί ήταν και οι τελευταίοι πόντοι τους στο παιχνίδι καθώς οι Firwhawks με σκυλίσια άμυνα και αλλαγές, πέτυχαν και δύο clutch καλάθια με Κεαλόγλου και Μητρόπουλο περνόντας μπροστά λίγο πριν τη λήξη με 41-44. Οι Los Amigos ήταν άστοχοι στις προσπάθειες τους για ισοφάριση και εν τέλει ο Δημητρακόπουλος με μία βολή έγραψε το τελικό 41-45.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μητρόπουλος που τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 4 κλεψίματα ενώ από τους Los Amigos ξεχώρισε ο Βασίλης Χατζηθεοδώρου που έφτασε στο double-double έχοντας 10 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ είχε ακόμη 1 ασσίστ και 2 κλεψίματα.