12.5%
41.7%
42.9%
10.3%

Σε ένα ματς με κλειστό σκορ, οι Pick n’ Troll κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο με το τελικό 44-35 στην 8η στροφή της Rising League. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά σε όλο το ματς, ενώ οι Pick n’ Troll ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους λίγο πριν τη λήξη και έτσι έφτασαν στην 7η νίκη τους στη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αναστασίου να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Παπαγεωργίου να απαντά στην επόμενη επίθεση με τον ίδιο τρόπο για το 3-3. Οι Pick n’ Troll με τους Νίνο και Παπαγεωργίου θα πάρουν προβάδισμα με 2 σερί δίποντα για το 7-3, οι Los Amigos θα περάσουν μπροστά στη συνέχεια με δίποντα των Βελέντζα και Σταφέτα και τρίποντο του Τεντόμα για το 7-10. Ο Νίνος θα μειώσει στο καλάθι με βολή, ο Τσιντσιλώνης με δίποντο θα κάνει το 8-12 και ο Τσοπανάκης με εύστοχο τρίποντο θα κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 11-12 υπέρ των Los Amigos.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα τρίποντο από κάθε ομάδα (Αναστασίου για Los Amigos, Χατζηκυριάκος για Pick n’ Troll) για να κάνουν το 14-15, οι Παπαγεωργίου και Νίνος με 2 δίποντα θα κάνουν το 18-15, ενώ οι Αναστασίου και Τεντόμας με βολή και δίποντο αντίστοιχα θα ισοφαρίσουν σε 18-18. Οι Pick n’ Troll στη συνέχεια με 2 δίποντα από τους Παπαγεωργίου και Βρυώνη θα κάνουν το 22-18, οι Los Amigos θα μειώσουν σε 22-20 με δίποντο του Βελέντζα, ενώ το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο ο Χατζηκυριάκος για το 24-20.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Pick n’ Troll με ένα μίνι σερί 5-2 θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 7 πόντους (29-22), ενώ οι Los Amigos με 2/2 βολές του Λέκκου θα μειώσουν σε 29-24. Με βολή θα απαντήσουν και οι Pick n’ Troll από τον Παυλή (30-24), όμως οι Los Amigos με ένα σερί 0-7 θα πάρουν κεφάλι στο σκορ για το 30-31. Στη συνέχεια, οι Pick n’ Troll με ένα σερί 6-0 από τους Φιλιππίδη, Παυλή, Βρυώνη και Χατζηκυριάκο για να κλείσουν την 3η περίοδο με σκορ 36-31.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Βρυώνης με δίποντο θα κάνει το 38-31, ο Τεντόμας με τρίποντο θα μειώσει σε 38-34, ενώ 3 σερί δίποντα των Pick n’ Troll από τους Παυλή και Φιλιππίδη θα δώσουν προβάδισμα 10 πόντων στους Pick για πρώτη φορά στο ματς. Το τελικό 44-35 θα διαμορφώσει ο Τσιντσιλώνης ύστερα από εύστοχη βολή.

MVP της αναμέτρησης ο φοβερός Νίκος Παυλής με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ (τα 6 επιθετικά), 2 ασίστ και 1 τάπα. Από κοντά και ο Φιλιππίδης με τον Παπαγεωργίου, ενώ από τους Los Amigos ξεχώρισε η προσπάθεια των Λέκκο και Σταφέτα.