10.0%
0.0%
29.5%
17.1%

Στην 6η αγωνιστική της Rising League, οι Los Amigos κατάφεραν να κάμψουν την προσπάθεια των UCI-Retama να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στη σεζόν. Οι UCI μπήκαν πάρα πολύ δυναμικά στο ματς, όμως οι Los Amigos από τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου και έπειτα, έχτισαν μία πολύ καλή διαφορά με αλλεπάλληλα σερί για να επιστρέψουν στις νίκες με το τελικό 62-44. Πλέον, οι Los Amigos ανέβηκαν στο 4-2 στον Β΄ όμιλο της Rising, ενώ οι UCI-Retama θα ψάξουν στο επόμενο ματς να βρούν το πρώτο τους ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Τεντόμα να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τους UCI-Retama να απαντούν με 2 δίποντα των Γουρνέλο και Σαρρή για το προβάδισμα και το 3-4. Ο Χατζηθεοδώρου με σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 5-4, ο Γουρνέλος με τρίποντο θα απαντήσει για το 5-7, ενώ ο Χατζηθεοδώρου με νέο δίποντο θα ισοφαρίσει σε 7-7. Εκεί, 2 δίποντα από τους Σαρρή και Καραμάνο θα κάνουν το 7-11 στο ματς, με τον Χατζηθεοδώρου να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με νέο καλάθι για το 9-11 των UCI-Retama.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αναστασίου με δίποντο θα ισοφαρίσει σε 11-11, οι UCI-Retama με δίποντο του Γουρνέλου και τρίποντο από τον Σταυρόπουλο θα καταφέρουν να πάνε το ματς στους 5 πόντους για το 11-16, όμως οι Los Amigos θα πάρουν το προβάδισμα έπειτα από ένα σερί 17-3, για να κλείσουν και το ημίχρονο στο 28-19.

Στην επιστροφή των ομάδων, Οι Los Amigos θα συνεχίσουν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και θα ανοίξουν το σερί τους στο 22-3 με το παιχνίδι να πηγαίνει στο 33-19. Οι UCI-Retama θα βρουν σκορ έπειτα από αρκετή ώρα, με τον Βάσσο να ευστοχεί σε δίποντο, μειώνοντας σε 33-21. Με 2 σερί δίποντα του Χατζηθεοδώρου, οι Los Amigos θα κάνουν το 37-21, ο Σαρρής θα απαντήσει με δικό του δίποντο για το 37-23, ενώ ο Σπεντζάρης με νέο δίποντο θα γράψει το 39-23. Οι UCI θα μειώσουν ξανά στους 14 με δίποντο του Καραμάνου, με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει ο Σπεντζάρης για το 41-25, ενώ με ένα μικρό σερί 1-4, οι UCI-Retama θα μειώσουν τη διαφορά στους 13 για το 42-29. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο κάτω από το καλάθι ο Τεντόμας για το 44-29 των Los Amigos.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Los Amigos θα αυξήσουν τη διαφορά με ένα σερί 12-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου για να κάνουν το 56-29, οι UCI-Retama θα μειώσουν με τρίποντο του Γουρνέλου για το 56-32, ενώ ο Σπεντζάρης με δίποντο θα κάνει το 58-32 στο ματς. Οι UCI-Retama θα μειώσουν στη συνέχεια με ένα σερί 2-9 στο 60-41, ο Χατζηθεοδώρου θα κάνει το 62-41, ενώ το τελικό 62-44 θα διαμορφώσει ο Καραμάνος με εύστοχο τρίποντο.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Βασίλης Χατζηθεοδώρου ο οποίος σημείωσε 24 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 40 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Βογιατζάκης και Αναστασίου, ενώ από τους UCI-Retama ξεχώρισαν οι Γουρνέλος και Καραμάνος.