17.5%
50.0%
26.1%
36.4%

Οι Ακαδημίες Red-Dicolo έδειξαν με το καλημέρα τις διαθέσεις τους για το φετινό Summer League και το μέταλλο που έχουν σαν ομάδα, κερδίζοντας άνετα τους νεοφώτιστους L.A. Slippers με 56-38. MVP του αγώνα ήταν ο Άγγελος Λούτσος με 3 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά μουδιασμενες στον αγώνα, δείγμα της πολύμηνης αποχής που είχαν από τα παρκέ, με αποτέλεσμα το σκορ να μένει αρκετά χαμηλά. Ο Κωνσταντάς έγραψε το 0-2, οι Ακαδημίες απάντησαν με 6-0 σερί των Θειακούλη και Μακρή για το 6-2 και 0-5 σερί από τους Βακόνδιο, Κωνσταντά και Σέιντο για το τελικό 6-7 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς επιθετικά, με τους νεοφώτιστους Slippers να κρατούν βραχεία κεφαλή στο σκορ. Ο Κοθράς ισοφάρισε με μια βολή σε 7-7, 7-10 από τον Βακόνδιο, 9-10 ο Μακρής, 9-13 ο Βακόνδιος ξανά, 12-13 με τρεις πόντους του Μακρή ξανά, 12-15 ο Σέιντος, 13-15 ο Λούτσος, 13-18 ο Βακόνδιος, 16-18 οι Σταμούλης και Θειακούλης, 16-21 ο Σέιντος και 19-21 με τρίποντο του Θειακούλη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ακαδημίες Red-Dicolo έπνιξαν με την άμυνα τους τους LA Slippers, κάτι που τους έδωσε ψυχολογία στην επίθεση κι επομένως η διαφορά ξέφυγε σε διψήφιο νούμερο. Γιαννούλης, Κυρίτσης και Θειακούλης έγραψαν 12 πόντους σερί για να βάλουν την ομάδα τους μπροστά με 31-21, 31-23 ο Ριμπόπουλος, 33-23 ο Θειακούλης, 33-26 ο Ριμπόπουλος ξανά και 4 συνεχόμενοι πόντοι του Κόθρα για το τελικό 37-26 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο τα λιοντάρια του Νίκου Μακρή συνέχισαν να είναι φορτσάτοι επιθετικά με αποτέλεσμα η διαφορά να πηγαίνει στο 20+ και η νίκη να έρχεται με αρκετή άνεση. Ο Κόθρας έβαλε άλλους 4 πόντους για το 41-26, 41-28 ο Κοτσοβός, 49-28 οι Σταμούλης, Κυρίτσης και Λούτσος, 49-34 οι Βακόνδιος και Ριμπόπουλος, 51-34 ο Σταμούλης, 51-36 ο Σέιντος, 53-36 ο Θειακούλης, 53-38 Ο Κωνσταντάς και 56-38 από τον Θειακούλη, σκορ το οποίο ήταν το τελικό του αγώνα.

Για τις Ακαδημίες Red-Dicolo πέρα από τον Λουτσο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Θειακούλης και Μακρής. Για τους LA Slippers ξεχώρισαν οι Βακόνδιος και Κωνσταντάς.