12.5%
37.5%
20.5%
20.0%

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι οι Los Angeles Slippers επικράτησαν των Ατάλαντων με σκορ 44-33, επιστρέφοντας στις νίκες στον δεύτερο όμιλο της Rising League. Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά στην επίθεση με πολλές χαμένες κατοχές και το σκορ της πρώτης περιόδου να κλείνει μόλις στο 3-7. Στα επόμενα δύο δεκάλεπτα ο ρυθμός ανέβηκε ελάχιστα και το ματς πήγαινε πόντο-πόντο για 35’ περίπου. Στα τελευταία, ωστόσο, λεπτά οι Slippers πίεσαν σε όλο το γήπεδο, υποχρέωσαν τους Ατάλαντους σε λάθη και έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο με κύριο εκφραστή τον Μέξα, παίρνοντας το ροζ φύλλο. Έπειτα από αυτή τη νίκη, οι LA Slippers ανέβηκαν στο 7-6 στη βαθμολογία, ενώ οι Ατάλαντοι έπεσαν στο 2-11, χάνοντας κι άλλο έδαφος για τα playoffs.

Έναρξη στο ματς με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στο σκοράρισμα. Οι Ατάλαντοι ξεκίνησαν με 0-5 σερί από τους Μουσούρη και Πλακούτση, ο Κουμάντος πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας του μετά από 8,5 λεπτά (2-5), ο Σπύρου σημείωσε το 2-7 και με 1/3 βολές του Κουμάντου η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 3-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκορ άνοιξε, αλλά καμία ομάδα δεν κατάφερε να χτίσει σημαντική διαφορά. Ο Μαυρογιαννάκης σκόραρε για το +6 των Ατάλαντων (3-9) και οι Slippers με 5-0 σερί έφτασαν στο 8-9 δια χειρός Σάρδη και Κουμπαράκη.  Ο Τσακμάκης με μία εύστοχη βολή έκανε το 8-10, οι Μανιατάκης και Ματθαίου έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους (13-10) και οι Ατάλαντοι προηγήθηκαν ξανά χάρη σε 0-7 σερί από τους Αρκολάκη, Πλακούτση και Τσακμάκη (13-17). Με το σκορ αυτό έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια με τους Slippers να επιδιώκουν αντεπίθεση, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα. Μέξας και Κοτσοβός σκόραραν για το 16-17, αλλά οι Πλακούτσης και Αρκολάκης έστειλαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (16-21). Οι Μέξας και Κουμπαράκης μείωσαν ξανά στον πόντο (20-21), ο Βλάχος με μία βολή έκανε το 20-22 και ξανά ο Μέξας για την ισοφάριση (22-22). Έπειτα, ο Μουσούρης πέτυχε το 22-24 και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους LA Slippers μπροστά στο σκορ (26-24) με τη βοήθεια των Κουμπαράκη και Μέξα.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος στο παιχνίδι με τους Ατάλαντους να πετυχαίνουν δύο τρίποντα με τους Αρκολάκη και Πλακούτση για το 26-30, αλλά από κει και μετά ξεκίνησε η αντεπίθεση των Slippers. Ο Μέξας με έξι προσωπικούς του πόντους έκανε το 32-30, ο Μαυρογιαννάκης με 1/2 βολές το 32-31 και νέο σερί από τον Μέξα, αυτή τη φορά 7-0, το σκορ έγινε 39-31. Ο Αρκολάκης μείωσε προσωρινά σε 39-32, προτού οι Slippers πάρουν διψήφια διαφορά (44-32) με τους Κουμπαράκη και Κουμάντο. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με μία εύστοχη βολή του Πλακούτση.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μέξας, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μανιατάκης. Για τους Ατάλαντους ξεχώρισε ο Σπύρου.