6.7%
72.7%
33.3%
17.9%

Έπειτα από ένα κλειστό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, οι Goodfellas κατάφεραν να κάνουν ποδαρικό στα playoff, αφού επικράτησαν των Los Angeles Slippers με 38-47, στο πρώτο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς. Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι, έχοντας φοβερό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Goodfellas να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της πρώτη περιόδου και του πρώτου ημιχρόνου. Η διαφορά άνοιξε στο 3ο δεκάλεπτο για τους νικητές, με τους Los Angeles Slippers να προσπαθούν να ροκανίσουν τη διαφορά και να πλησιάσουν τον αντίπαλο, όμως η καλή διαχείριση των Goodfellas, δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη νίκη στο ματς.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Γουρνέλο να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τους Καλογερά και Παπαδήμα να βάζουν στο παιχνίδι τους Goodfellas, έπειτα από δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα για το 3-5, ενώ το παιχνίδι θα φέρει στα ίσα ο Γουρνέλος με 2/2 βολές για το 5-5 του ματς. Στη συνέχεια, 2 απανωτά τρίποντα του Παπαδήμα θα στείλουν τη διαφορά στους 6 για τους Goodfellas (5-11), οι Slippers θα μειώσουν στον πόντο με 2 δίποντα των Καβαλλιέρο, Ντζερεμέ και βολή του Μέξα για το 10-11, ενώ 2 συνεχόμενα δίποντα των Καλογερά και Χαντζάκο, θα γράψουν το 10-15 της αναμέτρησης. Με δίποντο του Μέξα, η διαφορά θα πέσει στους 3 και το 12-15, ενώ ο Σταχίκας, σφράγισε την περίοδο με δικό του δίποντο για το 12-17 των Goodfellas.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ντζερεμές θα μειώσει τη διαφορά στους 3 για το 14-17, οι Goodfellas θα ανοίξουν τη διαφορά με 2 δίποντα των Μπακόπουλο και Καλογερά για το 14-21, ενώ ο Κουμπαράκης, θα μειώσει με δικό του δίποντο στη ρακέτα για το 16-21 του ματς. Στη συνέχεια, ένα εύστοχο ζεύγος βολών του Καλογερά θα γράψει το 16-23, ο Ντζερεμές με δίποντο θα μειώσει στο 18-23, ενώ 2 βολές του Μπακόπουλου και ένα τρίποντο του Καλλιτσάντση, θα πάνε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό με το σκορ στο 18-28. Το πρώτο ημίχρονο, θα βρει τις δύο ομάδες πιο κοντά στο σκορ, αφού ο Ντζερεμές με 2 βολές και δίποντο, ροκάνισε τη διαφορά αυτή στους 6 και το 22-28 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Goodfellas με δίποντο του Καλογερά και τρίποντο του Παπαδήμα θα γράψουν το 22-33, ο Μέξας με δίποντο θα μειώσει στο 24-33, ενώ ο Σταχίκας με τον ίδιο τρόπο, θα διαμορφώσει το 24-35 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα ακόμα καλάθι του Μέξα θα διαμορφώσει το 26-35, ο Σταχίκας με βολή θα απαντήσει για το 26-36, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δική του βολή ο Μέξας, με το σκορ να πηγαίνει στο 27-36.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ένα δίποντο του Καλογερά θα κάνει το 27-38 των Goodfellas, ο Μέξας με βολή και ο Γουρνέλος με δίποντο θα μειώσουν στο 30-38, ενώ 2 σερί δίποντα του Σιώκη, θα διαμορφώσουν το 30-42 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Γουρνέλος με δίποντο στη ρακέτα θα κάνει το 32-42, ο Μπακόπουλος με βολή θα γράψει το 32-43, ενώ ο Ντζερεμές με βολή, ο Μέξας με 4 πόντους και ο Καβαλλιέρος με 1, θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 5 και το 38-43, μόλις 1 λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Το παιχνίδι σφράγισαν ο Μπακόπουλος και ο Καλλιτσάντσης με δίποντο και 2/2 βολές αντίστοιχα για το τελικό 38-47 των Goodfellas.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Παύλος Καλογεράς ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 28 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Χαντζάκος και Μπακόπουλος, ενώ από τους Los Angeles Slippers ξεχώρισαν οι Γουρνέλος και Μέξας.