19.0%
32.1%
42.0%
26.3%

Την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Division 4 πανηγύρισαν οι Los Rebel Lakers, καθώς επικράτησαν των Los Angeles Slippers με 58-66. Οι νικητές μπήκαν δυναμικά και με πολύ σκληρή άμυνα ζόρισαν τους Slippers, φτάνοντας σε διψήφιες διαφορές. Παρόλ’αυτά, η ομάδα του Κουμπαράκη αντέδρασε και ισορρόπησε το παιχνίδι πριν την ανάπαυλα, με τους Los Rebel να καταλήγουν με ένα μικρό προβάδισμα (όχι ασφαλείας) στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο διατήρησαν με την εμπειρία και τον χαρακτήρα τους ως το φινάλε, πανηγυρίζοντας το ροζ φύλλο, το οποίο τους χάρισε την πρόκριση στα προημιτελικά της Division 4.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τους Los Rebel να μπαίνουν πιο δυνατά. Οι Πρωτόπαπας, Δουρακάκης άνοιξαν το σκορ (0-7), ο Μέξας πέτυχε το 2-7,, οι Πρωτόπαπας και Χειράκης έκαναν τη διαφορά διψήφια (2-12) και ο Μέξας με «καλάθι και φάουλ» μείωσε σε 5-12 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Slippers μείωσαν. Οι Λεβέντης και Τζανουδάκης σημείωσαν το 5-16, ο Μέξας από κοντά το 7-16, ο Τζανουδάκης ξανά για το 7-18, ο Μέξας με πέντε προσωπικιύς πόντους έδωσε ανάσα για το 12-18, ο Κατσίγαρης απάντησε από μέση απόσταση για το 12-20, ο Κοτσοβός με τον ίδιο τρόπο το 14-20, ο Δερδενές με μια βολή το 14-21, οι Καβαλλιέρος και Μέξας μείωσαν σε 19-21, ο Κατσίγαρης με τρίποντο έκανε το 19-24, ο Γουρνέλος με μια βολή μείωσε σε 20-24, με τον ίδιο τρόπο ο Μέτσο το 20-25, ο Καβαλλιέρος με τρίποντο μείωσε σε 23-25 και ο Βλαχάκης με 2/2 βολές έκανε το 23-27 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το ματς να είναι αμφίρροπο. Οι Los Rebel μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 23-34 με τους Πρωτόπαπα και Κατσίγαρη, ο Ματθαίνου μείωσε σε 25-34, ο Πρωτόπαπας ξανά για το 25-36, ο Μέξας με 2/2 βολές το 27-36, ο Κατσίγαρης απάντησε άμεσα για το 27-38, οι Καβαλλιέρος, Μέξας και Κοτσοβός μείωσαν σε 32-38, ο Χειράκης από κοντά το 32-40, ο Μέξας με 5 βολές κι ένα τρίποντο ισοφάρισε μόνος του σε 40-40, οι Δερδενές και Χειράκης έκαναν το 40-44, ο Καβαλλιέρος με ωραίο μπάσιμο το 42-44, οι Χειράκης, Δήμου και Δερδενές το 42-49 και ο Μέξας μείωσε σε 44-49, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Los Rebel να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά όχι ασφαλείας, ως το τέλος. Ο Δήμου σημείωσε το 44-51, οι Μέξας, Κάρλος μείωσαν σε 47-51, οι Δερδενές, Πρωτόπαπας και Χειράκης έκαναν το 47-57, οι Ματθαίου και Κάρλος απάντησαν για το 52-57, όμως οι Δερδενές, Λεβέντης και Χειράκης έστειλαν τη διαφορά στο +12 (52-64). Στα τελευταία τρία λεπτά, ο Μέξας μείωσε αρχικά σε 57-64, ο Δερδενές έκανε από κοντά το 57-66 και ο Μέξας με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης 58-66.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε o Δημήτρης Πρωτόπαπας, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 τάπες, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Δερδενές και Κατσίγαρης. Από τους Slippers, ξεχώρισε ο συγκινητικός Μέξας και ο Καβαλλιέρος.