9.1%
43.5%
25.0%
28.6%

Τη νίκη και παράλληλα την μεγάλη πρόκριση στο Final 4 της Division 4 του Summer League κατάφερε να αποσπάσει η Άμιλλα Περιστερίου από τους Los Mambas, σε ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ δυνατά, με τους νικητές όμως να δείχνουν μεγαλύτερη θέληση και ενέργεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν και το πιο καθοριστικό για να φτάσουν στη νίκη με 42-48. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Σακκάς με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Άμιλλα Περιστερίου έκανε δυνατό ξεκίνημα με 0-8 σερί με πόντους από τους Καμπίτη, Τσίκλο και Μάνο, 2-8 με καλάθι του Ζουγανέλη οι Los Mambas, 2-11 με δύο βολές του Χατζημιχάλη και μια του Μάνου, 5-11 με ένα καλάθι και μια βολή του Παγάνη, 5-13 ο Καππής και τρίποντο του Σιγάλα για το τελικό 8-13 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Σακκάς και Τσιμωτάς έτρεξαν ένα γρήγορο 0-5 και ανέβασαν στο 8-18, 10-18 με καλάθι του Παγάνη, 10-23 ξανά με 0-5 των Σακκά και Τσιμωτά, 12-23 ο Παγάνης, 12-25 με καλάθι του Καππή, 17-25 με 5 συνεχόμενους πόντους του Καραμήτρου, 17-27 με βολές του Χατζημιχάλη και μια βολή του Καραμήτρου για το τελικό 18-27 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Παγάνης μείωσε σε 21-27, ο Τσίκλος απάντησε με τρίποντο για το 21-30, 27-30 με 6-0 σερί οι Παγάνης και Καραμήτρος, 27-32 ο Μάνος και απάντηση με 6-0 σερί οι Καραμήτρος και Παγάνης για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Los Mambas να είναι μπροστά με 33-32.

Στην τελευταία περίοδο ο Σακκάς με τρίποντο έβαλε μπροστά την Άμιλλα Περιστερίου με 33-35, 37-35 με ένα καλάθι του Φωτόπουλου και ένα του Παγάνη, 37-42 με 0-7 σερί οι Φεργαδιώτης και Χατζημιχάλης, 40-42 ο Παγάνης, 40-44 με καλάθι του Χατζημιχάλη στον αιφνιδιασμό, 42-44 με βολές του Παγάνη και 42-48 με μια βολή του Καππή και τρεις του Χατζημιχάλη για να πάρει το εισιτήριο της πρόκριση η Άμιλλα Περιστερίου.

Για την Άμιλλα Περιστερίου, πέρα από τον Σακκά, πολύ καλό ματς έκανε και ο Χατζημιχάλης με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τους Los Mambas ξεχώρισε ο Παγάνης με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.